Kaple Smíření byla vysvěcena na dálnici D 5

První dálniční kaple v ČR se dnes otevřela řidičům na dálnici D5 poblíž Šlovic u Plzně. Její výstavbu podpořilo 12 firem včetně dodavatelů dvacetikilometrového dálničního obchvatu Plzně. Ekumenickou sakrální stavbu s názvem kaple Smíření navrhl architekt Jan Soukup strohou - jako moderní asociaci monumentálních Božích muk, průvodců na starých cestách. Kapli dnes požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Další podrobnosti uvádí tisková mluvčí plzeňského biskupství - Alena Ouředníková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kaple Smíření | Foto: Eva Kačánová

Jak konstatoval Petr Otásek z občanského sdružení Via Carolina, které stavbu kaple organizovalo a vlastní ji, jde zřejmě o jedinou podobnou stavbu ve východní Evropě, kde mohou řidiči kdykoli zastavit, modlit se a rozjímat, zatímco například v Německu jich je téměř na tři desítky.

Kaple Smíření, umístěná na moderní verzi tradiční cesty mezi Čechami a Německem, stojí na konci odpočívadla u Šlovic ve směru od Rozvadova na Prahu. Je na ní pamětní deska všem obětem dálniční dopravy.

Dvanáct metrů vysoká železobetonová stavba má jednoduchý tvar kvádru. V bočních stěnách je vyříznut kříž. Interiér kaple má půdorys čtyři krát šest metrů a je zhruba pro 20 lidí. Uvnitř je nerezový kříž a oltář a lavice z betonu. Vstupní a zadní stěny jsou prosklené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kaple Smíření byla vysvěcena na dálnici D 5

Směna ČRo Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme