Kapsch bude možná platit za nedostatky systému mýtného

Společnost Kapsch by měla státu zaplatit pokutu 170 milionů korun. Penále vyměřili experti za vady a nedodělky systému mýtného. Dnes o nich má jednat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána | Foto: Marián Vojtek

Spouštění mýtného v Česku provázela řada komplikací. Dlouho nebylo jasné, jestli začne plný provoz v plánovaném termínu 1. ledna 2007. Chyběly například elektronické přípojky k mýtným branám. Brány proto provizorně poháněly naftové agregáty.

Za jaké nedostatky má Kapsch platit teď, není jasné. Pokutu 170 milionů prý spočítali odborníci, třeba cenoví odhadci. Smlouva s Kapschem za 22 miliard trvá až do roku 2017, už se ale několikrát měnily dodatky.

Podle deníku E15 Kapsch získal od České republiky další zakázku. Firma prý má v příštích několika měsících vyzkoušet kombinovaný systém výběru mýtného na českých dálnicích. Ten využívá současné brány i moderní satelitní technologii. Propojení obou variant by mohlo fungovat při zpoplatnění silnic nižších tříd nebo při výběru mýta za osobní automobily.

Takzvaný hybridní systém výběru mýtného má podle E15 začít fungovat od roku 2011. Politici o tom ale ještě definitivně nerozhodli. Nová technologie má umožnit přesné sledování pohybu jednotlivých vozidel, včetně jejich rychlosti.

Přečtěte si také:
V Německu citelně podraží mýtné pro kamióny
Slovensko odkládá termín spuštění elektronického mýta
Do konce prázdnin by mohlo být rozhodnuto o cenách mýtného
Na mýtném se loni vybralo přes pět a půl miliardy korun
Od Nového roku se rozšiřuje mýtné
Kapsch má zajištěný příjem z mýtného do roku 2017

Igor Maňour, Lenka Šumová, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme