Kapsch odmítá, že by ovlivňoval mýtný tendr. Do boje chce zapojit i své právníky

Provozovatel tuzemského mýtného systému Kapsch odmítl podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru. Proti nepodloženým urážlivým vyjádřením některých představitelů státní moci se chce bránit právní cestou. Firma to uvedla ve středu v tiskové zprávě. O koho konkrétně jde, nesdělila.

Praha (Aktualizováno: 15:24 27. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsch, mýtný systém na dálnicích

Kapsch, mýtný systém na dálnicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Spolu s právníky v těchto chvílích zkoumáme vše, co bylo o této pseudokauze a Kapschi napsáno, řečeno, odvysíláno, abychom přijali příslušná právní opatření,“ řekl mluvčí firmy David Šimoník.

Vyšetřovatelé podle serveru Novinky.cz podezírají ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe a předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje z korupce kolem tendru na pokračování výběru mýta.

V něm zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v záři ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

„Byl to naopak Kapsch, který dlouhodobě a transparentně upozorňoval na podivnosti, které se kolem mýtného tendru děly již od okamžiku jeho vyhlášení. Počínaje předáváním citlivých informací o živém systému komukoliv, manipulací se zadávací dokumentací ze strany ministerstva dopravy, chybějící technologickou neutralitou či znemožněním využít stávající systém, nepochopitelným vynecháním soutěžního dialogu ze strany ministerstva, jež mohl výrazně snížit konečnou cenu, tvrdým politickým nátlakem členů exekutivy na vedení ÚOHS, který vedl až k nominaci vlastního právníka do nezávislého rozkladové komise, až po názorové a rozhodovací veletoče ÚOHS a finále v podobě podpisu nové mýtné smlouvy během několika desítek minut za nestandardního přispění antimonopolního úřadu,“ uvedl v prohlášení Šimoník.

VIDEO: ‚Hrozila ostuda, že to ANO nezvládne.‘ Faltýnek vysvětloval poslancům schůzky ohledně mýta

Číst článek

Jméno Kapsche a jejího generálního ředitele je podle zprávy „mediálně dehonestováno“, aniž by k něčemu takovému existoval jakýkoliv důkaz.

„Závěrem je třeba zdůraznit, že Kapsch nejenže nevyhrál nový mýtný tendr, ale navíc mu bylo ze strany ÚOHS znemožněno v rozporu s judikaturou Nejvyššího správního soudu a evropským právem účinně hájit svoje práva ve správním řízením,“ uzavřel mluvčí Kapsche.

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007. Smlouva se státem mu vyprší ke konci letošního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme