Vláda omezila pohyb lidí po celém Česku. Nakažených je 298, nejvíc v Praze a Olomouckém kraji

  • V celém Česku od nedělní půlnoci platí karanténa. Další krok v boji proti koronaviru oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Povolen bude jen nezbytný pohyb – tedy do práce, na nákup potravin nebo například k lékaři. Vláda tak ještě zpřísnila opatření, která přijala kvůli šíření koronaviru během víkendu a minulého týdne. Celostátní karanténa má co nejvíce zpomalit šíření viru COVID-19.
  • Hygienici v pondělí časně ráno uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel na Olomoucku, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou tato dvě města a obec s celkem 24 000 obyvateli opustit, zakázán je vstup. Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil v pondělí na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS). Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.
  • Česko má 298 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, testováno bylo 5068 lidí. Od nedělní půlnoci přibylo pět nemocných.Téměř polovina případů nemá zjištěné místo nákazy.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 7:35 16. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (vepředu) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během tiskové konference k epidemii koronaviru. Vláda 15. března oznámila karanténu pro celou Českou republiku

Premiér Andrej Babiš (vepředu) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch během tiskové konference k epidemii koronaviru. Vláda 15. března oznámila karanténu pro celou Českou republiku | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Vláda v opatření zakazuje volný pohyb osob na území České republiky od nedělní půlnoci do úterý 24. března do 6.00. Občanům nařizuje, aby pobývali ve svých domovech s výjimkou cest do zaměstnání a nezbytných cest za rodinou nebo blízkými.

Další výjimkou jsou cesty do obchodu, pro nákup nezbytných potřeb, jako jsou potraviny, léky, hygienické zboží nebo například krmivo pro zvířata.

V Česku je 293 nakažených koronavirem. Do 24. března budou platit nová omezení

Číst článek

Lidé budou moci vyřídit neodkladné úřední záležitosti, vyrazit do banky nebo na poštu, ovšem jen za účelem zajištění nezbytných služeb. Povoleny budou i návštěvy lékaře nebo veterináře, případně pomoc blízkým s podobnou cestou.

Výkon práce by opatření nemělo ztěžovat lidem, kteří pomáhají řešit krizovou situaci, tedy zdravotníkům, sociálním pracovníkům, pracovníkům veřejné dopravy a rozvážkové služby. Dále je povolena duchovní a veterinární péče, dobrovolnická sociální činnost a další základní služby obyvatelům. Tito lidé by ale měli co nejvíce omezit přímý kontakt se zákazníky.

Zaměstnavatelům vláda doporučuje, aby umožňovali co nejvíce práci z domova nebo vybírání dovolené či placeného volna. Činnosti, které nejsou pro provoz nezbytně nutné, by měly být pozastaveny. Lidé by také podle opatření měli dodržovat vzdálenost při kontaktu s dalšími osobami alespoň dva metry a při platbách využit bezkontaktní transakci.

Nejpřísnější opatření

Na možné vyhlášení celostátní karantény upozornil premiér již v neděli dopoledne v rozhovoru pro televizi Prima. Celostátní karanténa platí v současné době již v Itálii, Španělsku a Rakousku. Česká vláda se ke kroku rozhodla, aby byl zpomalen růst nakažených koronavirem COVID-19. V posledních dnech přistupovala k postupně stále přísnějším opatřením. Ve čtvrtek vláda vyhlásila nouzový stav, zrušeny byly kulturní a sportovní akce. Od soboty jsou zavřené obchody a restaurace.

Růst případů nakažených se však zatím nepodařilo zpomalit. Počet případů nákazy v neděli opět stoupl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády, že nakažených koronavirem je v Česku 293.

Kabinet se na zasedání také věnoval ustavení krizového štábu, jeho předsedou by měl být epidemiolog Roman Prymula. Premiér rovněž chce, aby byly dvě specializované nemocnice s lůžky pro lidi s koronavirem, jedna v Praze, druhá v Brně.

onz, hag, vtk, tef, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme