Kardinál Duka: Svoboda je ohrožena a opozice se chová jako ministři před nástupem komunismu

Komunistická strana a hnutí Svoboda a přímá demokracie získávají postupně pozice v čele některých sněmovních komisí. A podle kardinála Dominika Duky je ohrožena svoboda i demokracie. Opozice se navíc chová jako ministři v roce 1948, tedy před nástupem komunismu, uvedl Duka ve vysílání České televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Dominik Duka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vede nově komunistický poslanec Stanislav Grospič. V čele bezpečnostního výboru pak stanul Radek Koten z hnutí Svoboda a přímá demokracie, který se na sociálních sítích chlubí svým angažmá před rokem 1989 v pohraniční stráži komunistického Československa.

Volba komunisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS je neplatná. Bude se opakovat v lednu

Číst článek

Spory mezi poslanci vyvolává i kandidát do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů Zdeněk Ondráček z KSČM, jehož kritici poukazují na to, že v roce 1989 zasahoval jako policista proti protirežimním demonstracím.

„Zcela určitě je ohrožena svoboda, je ohrožena i demokracie. Když vidíme některé navrhované kandidáty do jednotlivých výborů, zatrne každému člověku, který má vzpomínku na dobu komunismu i na Národní třídu,“ prohlásil ve vysílání České televize duchovní, kterého kvůli vyznání věznil komunistický režim v borské věznici.

Výhrady ale kardinál adresoval i na adresu tradičních stran, které nedokázaly s hnutím ANO otevřít jednání o vládě.

V čem vidí Duka 'rozmary menšin'? Například v zákonu o registrovaném partnerství, vysvětluje kardinál

Číst článek

„Mnozí říkají, a já si to také myslím, že se opozice chová jako páni ministři v roce 1948. Že vzdali určitou šanci a že měli víc uvažovat, jak by se mělo dál jednat,“ prohlásil s odkazem na váhavý, opatrnický a místy i nekoordinovaný postup demokratických stran během krizových dní v únoru 1948, které otevřely KSČ cestu k moci.

Dukovy gratulační dopisy

Kardinál v bezprostřední reakci na výsledky říjnových sněmovních voleb napsal, že zvítězily strany a hnutí, které v posledních 25 letech nevytvářely svobodu této země.

Později ale všem poslal dopisy, ve kterých jim gratuloval k volebním výsledkům. Kritiku vzbudil ten pro předsedu SPD Tomia Okamuru. Část církevní obce pobouřila hlavně věta:

„Jsem přesvědčen, že nás spojuje péče o bezpečí lidí v této zemi a řada jiných témat. Přál bych Vám, abyste Vy i Vaši poslanci v nově ustavené sněmovně dokázali důrazně prosazovat právo a spravedlnost.“

Duka v dopisech problém nevidí. „Považuji to za správné podle zásady: Sláva vítězům, čest poraženým. Bude nutné spolupracovat s těmi, kdo se dostali do parlamentu, protože jsme parlamentní demokracie," podotkl kardinál.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme