Kardinál Duka připomněl důležitost Velikonoc. Nejen pro křesťany

Kardinál Dominik Duka sloužil dopoledne v chrámu sv. Víta na Pražském hradě velikonoční mši. O návštěvu bohoslužeb v nejslavnější české katedrále mají zájem i nevěřící. Láká je sem zejména mimořádně dobrá hudba, která doprovází katolickou liturgii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě, arcibiskup Dominik Duka

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě, arcibiskup Dominik Duka | Foto: Filip Jandourek

Tradiční mši pro připomenutí zmrtvýchvstání Ježíše Krista si do chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě přišly užít asi čtyři stovky věřících. Mezi nimi i mladí manželé Monika a Josef z Prahy.

„Přijeli za námi dědeček a babička z Moravy, takže se chtěli podívat do katedrály. Tak jsme přišli na sváteční mši. Jinak chodíme k Jezulátku nebo ke sv. Gabrieli, protože to máme blízko. Máme malou holčičku, takže je to nejpohodlnější,“ řekla Monika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru mše ve sv. Vátu zachytila redaktorka Eva Rajlichová

Pro Josefa jsou Velikonoce víc křesťanským svátkem než Vánoce. „Vánoce jsou spíš o dárcích, o rodině. Velikonoce jsou o Kristu,“ vysvětlil. „Velikonoce ještě nejsou tak pokažené komerčními záležitostmi,“ dodala Monika.

Kardinál Dominik Duka vzpomněl při svém kázání i na nedávnou volbu nejvyšší hlavy církve - papeže Františka. „Byla to síla Ducha svatého, kterou jsme prožili v Sixtinské kapli,“ poznamenal Duka.

Papež František odsloužil první velikonoční mši, světu popřál mír

Číst článek

Kardinálova slova, ve kterých zmiňoval především Jana, jednoho z dvanácti Ježíšových apoštolů, zapůsobila i na známého galeristu Zdenka Sklenáře.

„Pan arcibiskup právě hovořil o možnosti každý den začínat znovu, když člověk učiní určitá pochybení, nebo naopak dobré skutky, které nejsou pochopeny. Že vlastně vždy je každý den příležitost v každé chvíli začínat o to silněji a o to krásněji. Že život je zázrak. A i emocionalita spojená s výkonem bohoslužby je tak silná, že se sem vždy rád vracím,“ prozradil Sklenář.

Hudební produkce

Mše ve sv. Vítu jsou vyhlášené také díky výborné hudební produkci, tentokrát katedrálu rozezněla velikonoční mše od Jana Dismase Zelenky, jednoho z nejlepších českých skladatelů vrcholného baroka.

Právě díky hudbě bývají podobné církevní události přístupné i nevěřícím nebo cizincům. Nadšený byl i prorektor Centrální akademie výtvarného umění v Pekingu Ü Tüng.

„Nejsem věřící, ale měl jsem ze mše opravdu hluboký zážitek. Zpěv byl překrásný. U nás v Číně je asi sto milionů katolíků, ti slaví podle tradičních zvyklostí. Pro hodně mladých lidí ale jsou tyhle svátky spíš zábava a také se stále více prosazuje komerční pojetí Velikonoc,“ uzavřel Ü Tüng.

Velikonoční mše ve svatovítské katedrále trochu omezila běžné turisty, prohlídku chrámu si mohli dopřát až po dvanácté hodině.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme