Kardinál Duka sloužil mši za 294 zavražděných spolupracovníků československých parašutistů

Svatovítskou katedrálou v Praze dnes zaznělo 294 jmen. Patřila lidem, kteří za druhé světové války pomáhali československým parašutistům s přípravou atentátu proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. A zaplatili za to svým životem. Slavností mši už popáté sloužil kardinál Dominik Duka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vitráže nad presbytářem katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha | Foto: Jana Šustová

Kázání kardinála Duky se zaujetím poslouchaly desítky lidí. Mezi nimi třeba Bohuslav Bubník z Mělníka. Jeho dnes už zemřelý otec běsnění nacistů při heydrichiádě ještě s jedním zatčeným mužem nakonec přežil.

„Tatínek jezdil k Václavu Novákovi. To byla rodina, která byla celá vyvražděna. Dcera Jindřiška odvedla kolo od Baťů, na kterém atentátníci ujeli z místa vlastního provedení atentátu,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mši za popravené příbuzné a spolupracovníky československých parašutistů v katedrále svatého Víta natáčela Evelyna Kulíšková

Spolupráci s parašutisty jeho otci tehdy ale gestapo nedokázalo, a tak ho nacisté po krutém vyslýchání propustili.

Rodiče Jaroslavy Mokré z pražských Vysočan byli v podobné situaci, ale nepřežili. Nacisté je v koncentračním táboře popravili za to, že jejich rodina skrývala parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

„Přišli pro rodinu mojí tety. A protože naši věděli, že jsou na řadě, maminka nás odvezla – na kolech jsme jeli do Hloubětína ke svým rodičům. Sama se ale vrátila domů. Takže jsem maminku viděla naposledy. Mám ji v paměti. Dokonce vím, co měla na sobě,“ zavzpomínala Jaroslava Mokrá, které tehdy bylo jedenáct let.

Zádušní mše za zavražděné příbuzné a spolupracovníky paraskupin Out Distance, Silver A a Anthropoid je tradiční. Oběť vlastenců si lidé připomněli už popáté.

Mše symbolicky také navazuje na requiem za padlé parašutisty, které měl od června 1945 každoročně sloužit válečný parašutista a kněz Josef Pojar. Tradice ale trvala jen do roku 1947, kdy ji přerušil komunistický režim.

Podle historiků je pravděpodobné, že bez akce československých parašutistů a dalších skupin by se prezidentovi Edvardu Benešovi po válce nepodařilo obnovit stát v historických hranicích českých zemí.

Atentát na Heydricha | Foto: Michal Jindra

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme