Poslední cesta kardinála Berana začala. Ve Vatikánu vyzdvihli jeho ostatky

Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu byly ve čtvrtek vyzdviženy ostatky kardinála Josefa Berana. V pátek budou převezeny do Prahy a v pondělí uloženy v katedrále sv. Víta. Plní se tak poslední přání duchovního a politického vězně, jemuž československý komunistický režim znemožnil návrat do vlasti za jeho života i po smrti.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana po vyzdvihnutí z dočasného hrobu ve Vatikánu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: Český rozhlas

V místě posledního odpočinku papežů bylo Beranovo tělo uloženo od Beranovy smrti v exilu v roce 1969. Přemístění ostatků povolil počátkem letošního roku papež František.

Vyzdvihování ostatků kardinála Josefa Berana ve Vatikánu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: Český rozhlas

Posledního rozloučení s kardinálem Beranem v Římě se účastní česká delegace složená ze zástupců katolické církve i státu.

Beran bránil církev před komunisty, za to ho odřízli od věřících. Vatikán ho pohřbil vedle papežů

Číst článek

Vede ji ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), jehož v pátek čeká schůzka s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a sekretářem pro styky Richardem Gallagherem.

Po vyzdvižení ostatků se ve čtvrtek večer uskuteční liturgie v papežské koleji Nepomucenum, kde se s kardinálem budou loučit tamní seminaristé a krajané.

Beran v Nepomucenu bydlel od února 1965 do své smrti 17. května 1969. Od 19.00 bude mši sloužit slovenský kardinál Jozef Tomko a ostatky budou ještě do 22.00 vystaveny k projevení úcty v kolejní kapli.

Kardinál Josef Beran v roce 1966 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V pátek odpoledne český vojenský letoun ostatky dopraví do Prahy, kde se po přistání rozezní na kardinálovu počest zvony. V příštích dnech se budou moci s kardinálem Beranem rozloučit lidé na několika místech Prahy a v pondělí 23. dubna vpodvečer budou ostatky uloženy v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Ve svatopetrské bazilice bude na trvalou památku kardinála Berana umístěna pamětní deska. Dočasný hrob ve Vatikánu bude zrušen a deska z něj by měla spočinout v Beranově rodné Plzni.

Rakve s ostatky kardinála Josefa Berana ve Vatikánu | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme