Kardinál Vlk sloužil mši k 20. výročí kanonizace Anežky České

Osud Anežky České připomněl kardinál Miloslav Vlk. Slavnostní mše v chrámu sv. Víta na Pražském hradě k dvacátémá výročí Anežčiny kanonizace a pádu komunistického režimu nabízí podle arcibiskupa možnost zamyslet se nad hodnotami, které společnost postrádá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Anežka česká

Svatá Anežka česká | Foto: Marián Vojtek

Ke kanonizaci světice došlo 12. listopadu 1989 v bazilice sv. Petra v Římě. V pražské katedrále bude vystavena také relikvie světice, což potvrzuje i mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora

"Anežka Česká byla podle historiků považována za svatou již na sklonku svého života. První pokus o kanonizaci učinila už Eliška Přemyslovna. V dějinách pak pokusy o svatořečení přibývaly. Nakonec se to podařilo kardinálu Tomáškovi," připomněl Pištora a dodal:

"Při rekonstrukci kostela sv. Nastala e objevily jisté náznaky, že by se mohlo cosi skrývat v blízkosti hlavního oltáře. Že jde o hrob zmíněné Anežky České je pouhou hypotézou."

Případné nalezení hrobu Anežky České by přitom bylo událostí nejenom pro archeology, ale i pro církev. Hrob svaté Anežky je dlouhodobě považovaný za ztracený, přesto stále žije představa, že je ukrytý u sv. Haštala. Třeba proto, že právě tam skládala řeholní slib.

Svatá Anežka Česká se řadí mezi zemské patrony, má však mezi nimi významné postavení. Od 15. století se připomíná proroctví, podle kterého "pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky naleznou".

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Lukáš Vincourek, Kristýna Blümelová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme