Symbolické vítání kardinála Berana ve vlasti. Smuteční procesí doprovodilo jeho ostatky do katedrály

Procesí s ostatky kardinála Josefa Berana se po desáté hodině dopoledne vydalo ze Strahovské baziliky směrem na Hradčany. Rakev s ostatky veze pohřební vůz tažený šesti starokladrubskými vraníky. V zástupu jdou biskupové a další duchovní, maltézští rytíři, orlové, sokolové, rodina kardinála Berana, poutníci a zástupci akademické obce. Začal tak hlavní den slavnostního přivítání kardinála Berana ve vlasti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začal tak hlavní den slavnostního přivítání kardinála Berana ve vlasti.

Začal tak hlavní den slavnostního přivítání kardinála Berana ve vlasti. | Zdroj: ČTK

V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kam budou jeho ostatky uloženy po návratu z vatikánského exilu, začne v jedenáct hodin bohoslužba.

'Otče kardinále, vítejte doma.' Do Česka se po padesáti letech vrátil Josef Beran

Číst článek

V bazilice na Strahově byly ostatky kardinála Berana přes noc na připomínku toho, že v tomto místě pronesl své poslední kázání před zatčením komunistickými bezpečnostními složkami 18. června 1949. Z kázání se dochoval jen úryvek, který v sobotu zazněl před zahájením průvodu.

Beran v něm říká, že nikdy neopustí svou církev a lid, který považuje za sobě svěřený. Prosí všechny, pokud by slyšeli opačné tvrzení, aby tomu nevěřili. Za zvuku varhan byla poté rakev naložena na kočár tažený koňmi speciálně cvičenými pro podobné události. Podle vedení hřebčína je mezi vraníky i jeden z koní, kteří podobně vyprovázeli před sedmi lety na poslední cestu prezidenta Václava Havla.

Internace Berana

Ze Strahova se procesí vydalo za zpěvu mariánských litanií. Když průvod míjel Loretu, rozezněla se její zvonkohra. V její blízkosti bylo vězení Státní bezpečnosti zvané Domeček a řada vězněných lidí se jen díky zvuku zvonků Lorety dozvěděla, kde se nachází. Ceremoniář kardinála Dominika Duky Vojtěch Mátl připomněl, že ani kardinál Beran často nevěděl, kde je právě internovaný, dozvěděl se to například z hlášení o výkupu kůží. Berana věznili nacisté v koncentračním táboře Dachau, komunisté ho 16 let internovali a poté vyhostili ze země.

Od Lorety k Arcibiskupskému paláci průvod doprovázela veselejší hudba, organizátoři tak chtěli umožnit mladší generaci vzdát úctu statečnému arcibiskupovi. Bohoslovci vynesli rakev na katafalk na nádvoří paláce. Za zpěvu litanií k národním patronům liturgický průvod pokračoval do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Před rakví byla nesena svatovojtěšská berla, za rakví šel pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který nesl lebku sv. Vojtěcha. Na ni nechal Josef Beran vyrobit při svatovojtěšském jubileu v roce 1947 relikviář, lebka poté putovala na poděkování za konec války po českých zemích. Mše bude sloužena ke cti sv. Vojtěcha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme