Kardiovetr pomáhá lidem už třicet let

Před třiceti lety dostal v americkém Baltimoru první pacient na světě zařízení na úpravu poruch srdečního rytmu kardioverter neboli defibrilátor. V roce 1984 tentýž přístroj chirurgové z pražského institutu IKEM voperovali prvnímu českému pacientovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srdce

Srdce | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5, Hugo Heikenwaelder

Přístroj je podle přednosty Kliniky kardiologie IKEM Prof. Josefa Kautznera, je přístroj podobný známějšímu kardiostimulátoru. "Dokonce se i podobně zavádí, má však ale zcela odlišnou funkci. Na rozdíl od kardiostimulátoru ale kardiovetr slouží k léčbě rychlých srdečních rytmů. Například při fibrilaci komor nebo komorové tachykardie, které ohrožují pacienta na životě," upřesnil pro Rádio Česko Kautzner a dodal:

"Známější jsou takzvané externí defibrilátory, které můžeme vidět v televizních seriálech, a to například při resuscitaci. Klasický kardiovetr tuto úlohu plní interně, přičemž elektroda se zpravidla nachází v pravé komoře a mezi ní a tělem probíhá výboj elektrického proudu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Kardiovetr a jeho funkce. Téma pro přednostu Kliniky kardiologie IKEM Prof. Josefa Kautznera.

Prví kardiovetry byly přitom poměrně těžké, vážily zhruba 300 gramů a disponovaly objemem asi 150 mililitrů. Musely se zavádět operační cestou, jelikož nebyla k dispozici elektroda, která by se dala žílou dopravit do srdce.

"V současné době jsou zmíněné přístroje asi čtyřikrát menší. Mají okolo 70 gramů a zavádějí se podobně jako kardiostimulátor. To znamená, že pod klíční kostí se napíchne žíla, do které se zavede elektroda a putuje do srdeční pravé komory, kde se ukotví pomocí aktivní fixace. Vše zabere zhruba jednu hodinu," vysvětlil Kautzner.

S implantací kardiovetru jsou ale spojená i určitá omezení. "Pacienti by zejména v prvních měsících neměli řídit motorová vozidla. Dále by neměli být vystaveni účinkům elektromagnetického pole," řekl přednosta Kliniky kardiologie IKEM.

Životnost dnešních defibrilátorů je přibližně 3 - 5 let.

Martina Mašková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme