V katedrále svatého Víta proběhla mše za Karla Gotta. Na poslední cestu ho vyprovodili blízcí i politici

V chrámu svatého Víta skončila zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Příslušníci Hradní stráže vynesli rakev s ostatky z katedrály za zvuků zvonu Zikmund, největšího v zemi, který zvoní jen při výjimečných příležitostech. Chvíli poté se z reproduktorů rozezněla Gottova píseň Už z hor zní zvon.

Praha (Aktualizováno: 12:55 12. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivana Gottová a Dominika Gottová (zprava) u rakve s ostatky Karla Gotta 12. října 2019 v motolském krematoriu v Praze. Pohřební vůz rakev přivezl po zádušní mši, která se konala v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. | Zdroj: ČTK

Liturgického obřadu, který sloužil kardinál Dominik Duka, se zúčastnily vdova Ivana, Gottovy dcery Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie a stovky pozvaných hostů - prezident Miloš Zeman, český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi přátelé, spolupracovníci, zpěváci, herci, sportovci a další osobnosti veřejného života.

OBRAZEM: Na poslední rozloučení s Karlem Gottem dorazili zpěvákovi přátelé, kolegové i politici

Číst článek

Kardinál Duka uvedl, že Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním. Připomněl Gottův „dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů“. „Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý,“ řekl.

Gott měl podle něj rád své přátele a miloval svou rodinu. „Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem,“ uvedl kardinál. V souvislosti s kritiky legendárního zpěváka zmínil i biblická slova Ježíš Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni.

Pilarová, Bohdalová

Úryvky z evangelia přečetla zpěvačka Eva Pilarová, přímluvné motlitby přednesli také herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová a herec Jiří Bartoška. Píseň Ave Marie zazpívala zpěvačka Lucie Bílá, operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívali skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka a Lucie Bílá s Vojtěchem Dykem píseň Pie Jesu. Se zpěvákem se v projevu rozloučila herečka Jiřina Bohdalová.

„Častokrát pomohl potřebným, aniž čekal na poděkování,“ poznamenala Bohdalová, podle níž zesnul vyrovnaný a smířený a odešel od uklizeného stolu, s čistým štítem, obklopen silou lásky svých vůbec nejbližších.

Česko se loučilo s Karlem Gottem. Na pražský Žofín přišlo během pátku přibližně 49 000 fanoušků

Číst článek

Bohdalová řekla, že Gott si vážil vrozeného talentu a díky své pracovitosti nepromarnil ani minutu. Poukázala také na jeho slušnost, noblesu a gentlemanství. „Byl muž ze staré dobré školy,“ prohlásila herečka, podle které svými písničkami sbližoval celé generace. Na Gotta ale zavzpomínala také jako na člověka z masa a kostí, který se mnohokrát mýlil, padl a znovu vstal.

Po mši bude podle informací deníku Právo následovat poslední rozloučení jeho nejbližších v pražském motolském krematoriu.

Veřejnost mohla církevní obřad sledovat v areálu Hradu na třetím nádvoří. Velkoplošná obrazovka byla umístěna v rohu nádvoří. Pro návštěvníky byl vymezen prostor tvořící asi polovinu nádvoří. Pražský hrad se pro veřejnost otevře po 14.00.

Už v pátek se za účasti téměř 50 000 lidí uskutečnilo veřejné rozloučení s Gottem v paláci Žofín. Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80. let. Léčil se s akutní leukemií.

nkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme