Zeman k úmrtí Karla Gotta: Je to zarmucující zpráva, byl skutečným umělcem a rozdával se druhým

Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Tak komentoval úmrtí zpěváka Karla Gotta prezident Miloš Zeman. Gott byl podle něj skutečným umělcem, který se rozdával druhým. Podobně na smrt legendy české pop music reagují i další čeští politici. Gott zemřel v úterý před půlnocí ve věku 80 let doma v kruhu své rodiny. V polovině září zpěvák oznámil, že trpí akutní leukémií.

reakce Praha (Aktualizováno: 16:59 2. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvák Karel Gott v květnu 2017 | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

„Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ citoval prezidenta Miloše Zemana na svém twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemřel zpěvák a mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott. Legendě české pop music bylo 80 let

Číst článek

Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně.

„Karel Gott byl vynikající reprezentant a zastánce České republiky v zahraničí. Čest jeho památce,“ uvedl na sociální síti šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Státní pohřeb

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš považuje zpěváka Karla Gotta za jednoho z největších Čechů, které měl tu čest zažít. „Mistře, vážil jsem si Vás,“ uvedl na svém twitteru v reakci na informaci, že Gott ve věku 80 let zemřel.

„Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct,“ napsal Babiš.

Karel Gott nezkazil podle Vondráčkové žádnou legraci. Troška ho označil za vzácného a skromného člověka

Číst článek

Premiér Babiš pak ve středu odpoledne po mimořádném jednání vlády oznámil, že Karel Gott bude mít státní pohřeb, pokud s tím bude souhlasit rodina. 

„Vláda schvaluje uspořádání státního pohřbu k uctění památky Karla Gotta, v případě souhlasu jeho rodiny. Prioritně akceptujeme a čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát,“ řekl Babiš.

„Vyhlašuje v den pohřbu Karla Gotta den státního smutku. V tento den bude státní vlajka na úředních a veřejných budovách vyvěšena na půl žerdi nebo stožáru,“ uvedl Babiš.

Datum zatím není jasné. „Neřešili jsme to, čekáme na vyjádření rodiny,“ dodal premiér. Již před jednáním vlády řekl, že dostal příslib z okolí manželky zesnulého Ivany Gottové, že bude za uspořádání piety ráda.

Také ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD již dříve řekl, že rodina by o takovýto pohřeb stála. „Musíme zásadně respektovat to, co chce rodina. Mám ale informaci, že by rodina Karla Gotta stála o takovýto státní pohřeb s poctami,“ řekl Zaorálek.

Státní pohřeb podpořil i prezident Zeman. „Plně podporuje návrh vypravit Mistru Karlu Gottovi státní pohřeb v katedrále a vyhlásit v tento den státní smutek," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Ceremoniál by se měl podle Babiše uskutečnit v katedrále svatého Víta. Považoval by to za adekvátní vzhledem k tomu, jak významnou osobností Gott byl. V této katedrále se naposledy konal státní pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Zádušní mši tehdy v roce 2011 sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Na úmrtí Gotta na twitteru reagoval také šéf ČSSD Jan Hamáček. „Upřímnou soustrast rodině Karla Gotta. Celý život rozdával radost lidem po celém světě, jeho hlas milují miliony lidí. Mnohonásobný zlatý slavík bude všem moc chybět,“ uvedl.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD udělal málokdo pro dobré jméno Česka v zahraničí tolik jako Gott. Na twitteru se k úmrtí zpěváka vyjádřil také ministry kultury Lubomír Metnar za ANO:

„Byl jedním z mála umělců, který prošel desítkami let historie této země a získával uznání a obdiv lidí střídajících se generací. Jeho písně si zpívali lidé nejrůznějšího vzdělání a profesí. Karel Gott byl mimořádnou osobností, která nás dokázala spojovat. Čest jeho památce,“ napsal na twitteru ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

„Karel Gott šířil dobré jméno České republiky,“ uvedl později Zaorálek. „Málokdo udělal pro Československo, nejen pro Česko, to, co udělal Karel Gott. Stal se něčím, co tu zem charakterizovalo,“ dodal.

„Karel Gott dokázal svým talentem, pílí a profesionalitou zaujmout posluchače napříč generacemi nejen v České republice. Jeho úspěch v rámci české populární hudby byl jedinečný a těžko opakovatelný,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Upřímnou soustrast všem blízkým. Karel Gott byl a zůstane velkou kulturní osobností naší země,“ napsal na twitteru předseda Starostů Vít Rakušan.

„Odešel člověk, který rozdával radost nám všem. Člověk, který do poslední chvíle miloval život a svou práci,“ napsal v prohlášení zaslaném předseda KSČM Vojtěch Filip. „Karel Gott zůstane navždy symbolem, který nám všem přinášel mnoho krásných chvil,“ doplnil a vyjádřil soustrast rodině.

Mistr Karel Gott

„Opustila nás jedna z největších postav české popkultury. Karel Gott dokázal svou hudbou zaujmout jako málokdo jiný. Je nezpochybnitelné, že svým uměním přispěl k dobrému jménu ČR v zahraničí. Čest jeho památce,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

OBRAZEM: Procházka po Montrealu i Zlatý slavík. Podívejte se na fotografie ze života Karla Gotta

Číst článek

„Před pár minutami mě zaskočila zpráva o náhlém úmrtí Karla Gotta, a proto bych chtěl rodině popřát upřímnou soustrast. Já jsem se s mistrem osobně viděl jen jednou, a to na koncertě Eltona Johna, ale šlo o nezapomenutelný zážitek,“ sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib z Pirátů.

„Opustila nás jedna z největších postav české popkultury. Karel Gott dokázal svou hudbou zaujmout jako málokdo jiný. Je nezpochybnitelné, že svým uměním přispěl k dobrému jménu ČR v zahraničí. Čest jeho památce,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Předseda SPD Tomio Okamura označil Gotta za jednu z největších osobností české kultury. „Jeho písničky zůstanou navždy s námi. Vyjadřuji hlubokou soustrast i rodině. Děkujeme Vám za vše, Mistře,“ uvedl.

Karlovarská hejtmanka a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová na twitteru vyjádřila soustrast Gottovým blízkým. „Úžasný, výjimečný člověk, mistr Karel Gott. Děkuji, že jsem mohla být alespoň malou chvíli ve Vaší blízkosti. Moc to bolí,“ uvedla.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme