Žofín při velkém zájmu prodlouží rozloučení s Gottem. Podle Babiše by mohlo přijet až 300 tisíc lidí

Palác Žofín, kde se v pátek uskuteční rozloučení zpěvákem Karlem Gottem, je připraven v případě velkého zájmu krátce posunout závěr avizovaný na 22. hodinu. Přesto se ale nemusí dostat na všechny fanoušky. Podle provozního ředitele Žofína Jana Hrubého je reálné, že se dostane na 50 tisíc lidí. Se zájmem souvisí také omezení v dopravě. Sobotní zádušní mši uvidí lidé na velkoplošných obrazovkách na Pražském hradě a Hradčanském náměstí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na Karla Gotta

Vzpomínka na Karla Gotta | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Úřad vlády, který rozloučení pořádá, původně odhadoval účast na 100 tisíc lidí. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš ale v úterý tento odhad zvýšil. Řekl, že na rozloučení se zpěvákem, který zemřel před týdnem, může přijet až 300 tisíc lidí.

„Chceme vyzvat fanoušky Karla Gotta, aby Mistrovu památku uctili jinou formou,“ řekl premiér. „Máme odůvodněnou obavu, že na všechny zájemce o rozlučku se vzhledem k omezené kapacitě a časovému omezení nedostane,“ uvedl. 

Průchod lidí budou vymezovat pověření pracovníci. Ke Slovanskému ostrovu bude vytvořen zhruba šestikilometrový úsek ze Smíchova, který bude pokračovat přes most Legií až k Žofínu.

Venku před palácem budou znít písně Karla Gotta stejně jako ve velkém sále, kde bude vystavena rakev. Hudební výběr k veřejnému rozloučení dodá rodina, uvedl Hrubý.

Čestná stráž

Ve Velkém sále Žofína bude v pátek od 8.00 nejméně do 22.00 vystavena se státními poctami rakev s Gottovými ostatky. Čestnou stráž u ní budou držet vojáci.

Na pohřeb Gotta zamíří do Prahy davy lidí. Posílí vlaky a metro, nepojedou některé tramvaje

Číst článek

K rakvi budou postaveny tři stupínky, na které budou moct lidé pokládat květiny. Uprostřed místnosti budou do čtverce postavené stoly, které budou také sloužit k pokládání květin.

„Lidé budou moci k rakvi položit květinové dary a zapsat se do kondolenční knihy,“ uvedla v úterý na webových stránkách rodina.

A dodala, že v případě potřeby bude zajištěn bezbariérový přístup. Lidé pak budou odcházet malým sálem směrem ke Galerii Mánes.

Kvůli omezeným možnostem parkování v centru Prahy by lidé měli používat městskou hromadnou dopravu. Pro veškerou dopravu bude uzavřeno od 1.00 do 24.00 Masarykovo nábřeží od Národního divadla k Mánesu.

Zeman: Gottovi dám Řád bílého lva, ocením i Klause. Proti státním poctám pro Chramostovou nic nemám

Číst článek

Na Slovanském ostrově bude u fronty přicházejících k dispozici asi deset mobilních toalet. Lidé budou moct využít také veřejné toalety v budově, další mobilní toalety budou postaveny venku, kudy budou fanoušci odcházet.

Vzhledem k očekávanému obrovskému zájmu lidé nebudou muset procházet bezpečnostními rámy. V takovém případě by se podle Hrubého dostalo k rakvi jen asi 5000 zájemců. Na bezpečnost by mělo dohlížet asi 130 policistů, na místě budou dobrovolníci Českého červeného kříže a také pražští záchranáři.

Sobotní mše

Sobotní zádušní mše v katedrále svatého Víta, kterou bude sloužit kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka, se uskuteční od 11.00 v katedrále svatého Víta. „Rakev bude vystavena na katafalku se státními poctami. Ceremoniálu se zúčastní příslušníci Hradní stráže,“ uvedla v úterý rodina.

Hudební kritik Jiří Černý: Gott byl jeden z největších antikomunistů, s jakými jsem se kdy setkal

Číst článek

Mše pak bude k vidění na velkoplošných obrazovkách. Umístěny budou na třetím nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.

Na Pražském hradě bude přístup od 8.00 zajištěn výhradně z Hradčanského náměstí branou na čtvrté nádvoří, kde jsou v současné době umístěny bezpečnostní kontroly. Lidé budou vpuštěni až do naplnění kapacity třetího nádvoří.

„Upozorňujeme, že z důvodu ochrany velkého počtu zúčastněných budou lidé procházet bezpečnostní kontrolou při vstupu do areálu Pražského hradu, kterou provádí Policie České republiky,“ dodala rodina.

Přijedou i fanoušci z Německa

S legendou české populární hudby se nepřijdou rozloučit jen čeští, ale třeba i němečtí fanoušci. Jednou z nich bude sedmapadesátiletá Doris Gerardová, která si v práci vzala volno, aby k rakvi českého zpěváka mohla položit růži a aby Karlovi, jak o něm mluví, řekla posledních pár slov.

„Jeho fanynkou jsem už 43 let. Bylo mi tehdy 14 let, když mě matka požádala, jestli bych s ní nešla na koncert. Nejdřív jsem vůbec nechtěla, ale pak jsem se nechala přemluvit,“ vzpomíná Gerardová. „Karlova hudba mě totálně nadchla, dotýkala se mě,“ líčí.

Oblíbený český zpěvák Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí. Podlehl akutní leukémii. Bylo mu 80 let.

Poslední rozloučení s Karlem Gottem

 •  Pátek 11. 10. 2019
  Rozloučení veřejnosti s Karlem Gottem se uskuteční od 8 do 22 hodin v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Rakev bude vystavena se státními poctami ve Velkém sále, za účasti čestné stráže Armády České republiky. Lidé budou moci k rakvi položit květinové dary a zapsat se do kondolenční knihy. V případě potřeby je zajištěn bezbariérový přístup. Upozorňujeme na omezené možnosti parkování v centru hlavního města Prahy a na uzavření Masarykova nábřeží od Národního divadla k Mánesu (časové rozmezí od pátku 11. října 2019 od 01:00 až do 24:00) pro veškerou dopravu. Proto doporučujeme použít městskou hromadnou dopravu.

 • Sobota 12. 10. 2019
  Zádušní mše za Karla Gotta, kterou bude sloužit Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský, se uskuteční v 11 hodin v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Rakev bude vystavena na katafalku se státními poctami. Ceremoniálu se zúčastní příslušníci Hradní stráže. Přístup do katedrály je pouze na zvláštní pozvánku.

  Po dohodě rodiny s Kanceláří prezidenta republiky bude moci veřejnost sledovat průběh zádušní mše na III. nádvoří Pražského hradu prostřednictvím velkoplošné obrazovky. Přístup na III. nádvoří bude pro veřejnost zajištěn výhradně z Hradčanského náměstí branou na IV. nádvoří od 8:00 hodin, až do naplnění kapacity III. nádvoří. Upozorňujeme, že z důvodu ochrany velkého počtu zúčastněných budou lidé procházet bezpečnostní kontrolou při vstupu do areálu Pražského hradu, kterou provádí Policie České republiky.
  Úřad vlády České republiky dále zajišťuje možnost zhlédnout průběh zádušní mše prostřednictvím velkoplošných obrazovek instalovaných na Hradčanském náměstí.

  Zdroj: karelgott.com

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme