Zemřel zpěvák a mnohonásobný zlatý slavík Karel Gott. Legendě české pop music bylo 80 let

Krátce před úterní půlnocí zemřel v kruhu své rodiny zpěvák Karel Gott. Sdělila to jeho mluvčí Aneta Stolzová. Několikanásobný zlatý slavík v červenci oslavil osmdesátiny. Na podzim pak oznámil, že trpí akutní leukémií, se zdravotními problémy bojoval Gott už v roce 2015. Pokud s tím bude jeho rodina souhlasit, bude mít zpěvák státní pohřeb, rozhodla vláda. V den pohřbu bude vyhlášen státní smutek a vlajky budou na půl žerdi.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 17:06 2. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Gott

Karel Gott | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ uvedla ve středu zpěvákova manželka Ivana Gottová.

Co je leukémie?

Leukémie je nádorové onemocnění krvetvorby, které se vyznačuje zmnožením bílých krvinek, ty jsou nezralé a neplní svou normální funkci, stojí na stránkách Fakultní nemocnice Brno.

Myelodysplastický syndrom je různorodá skupina získaného onemocnění kostní dřeně, informuje na svých stránkách IV. hematologická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové. Převážně se podle ní vyskytuje ve vyšším věku, konkrétně nejčastěji mezi 65 až 70 lety.

Zároveň požádala o respektování soukromí s tím, že bližší informace o smutečním rozloučení zveřejní na zpěvákových webových stránkách.

V září Gott uvedl, že trpí akutní leukémií a že podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze.

„Před čtyřmi lety jsem pro agresivní nádor podstoupil velmi intenzivní léčbu, která vedla k jeho úplnému vymizení. Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu,“ řekl Gott deníku Blesk.

Svůj smutek už vyjádřil i prezident republiky Miloš Zeman. 

„Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ uvedl na svém twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Kondoloval také premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct,“ napsal na twitteru.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Státní pohřeb

Premiér Babiš pak ve středu odpoledne po mimořádném jednání vlády oznámil, že Karel Gott bude mít státní pohřeb, pokud s tím bude souhlasit rodina.

„Vláda schvaluje uspořádání státního pohřbu k uctění památky Karla Gotta, v případě souhlasu jeho rodiny. Prioritně akceptujeme a čekáme na vyjádření rodiny, jestli si to bude přát,“ řekl Babiš.

Pokud si to rodina bude přát, bude mít Karel Gott státní pohřeb, rozhodla vláda

Číst článek

„Vyhlašuje v den pohřbu Karla Gotta den státního smutku. V tento den bude státní vlajka na úředních a veřejných budovách vyvěšena na půl žerdi nebo stožáru,“ uvedl Babiš.

Datum zatím není jasné. „Neřešili jsme to, čekáme na vyjádření rodiny,“ dodal premiér. Již před jednáním vlády řekl, že dostal příslib z okolí manželky zesnulého Ivany Gottové, že bude za uspořádání piety ráda.

Také ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD již dříve řekl, že rodina by o takovýto pohřeb stála. „Musíme zásadně respektovat to, co chce rodina. Mám ale informaci, že by rodina Karla Gotta stála o takovýto státní pohřeb s poctami,“ řekl Zaorálek.

Státní pohřeb podpořil také prezident Zeman. „Plně podporuje návrh vypravit Mistru Karlu Gottovi státní pohřeb v katedrále a vyhlásit v tento den státní smutek," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Ceremoniál by se měl podle Babiše uskutečnit v katedrále svatého Víta. Považoval by to za adekvátní vzhledem k tomu, jak významnou osobností Gott byl. V této katedrále se naposledy konal státní pohřeb bývalého prezidenta Václava Havla. Zádušní mši tehdy v roce 2011 sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.

Elektromontér z Plzně

Rodák z Plzně chtěl být původně malířem, ale nakonec se vyučil elektromontérem. Už během učňovských let se věnoval zpěvu. Prorazit se snažil v různých pěveckých soutěžích, nakonec mu to vyneslo angažmá u dirigenta Karla Krautgartnera.

Začátky hvězdné kariéry Karla Gotta jsou spojené s divadlem Semafor, tady nazpíval své první hity. Následně založil společně s bratry Štaidlovými divadlo Apollo, následovalo angažmá v Las Vegas. Na domácí scéně pak zpíval hity jako Lady Carneval a další skladby, které mu složil jeho oblíbený spolupracovník Karel Svoboda. V roce 1977 podepsal Antichartu, jejíž text také četl v Divadle hudby.

V 80. letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes „lidovky“ až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích.

Kariéru chtěl ukončit v devadesátých letech, ale stálý zájem fanoušků ho u zpěvu ještě udržel. Začal se ale věnovat malování a i tady slavil velký hlavně komerční úspěch.

Získal největší počet ocenění Zlatý slavík, množství cen TýTý, stal se čestným občanem své rodné Plzně a od prezidenta Václava Klause obdržel medaili Za zásluhy prvního stupně.

Carnegie Hall 

Úspěšná 90. léta Gott završil zahraničními koncerty v Číně, Spojených Arabských Emirátech nebo USA, kde koncertoval ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Do té se spolu s Helenou Vondráčkovou vrátil v roce 2000.

Po zdravotních potížích, se kterými se Gott potýkal od roku 2015, se znovu vrátil na pódia. Intenzivně vystupoval i letos, zároveň vydal album Ta pravá a společně s dalšími hvězdami české pop music vystoupil v pražské O2 areně.

Letos v září pak Karel Gott v rozhovoru pro deník Blesk oznámil, že trpí akutní leukémií.

Karel Gott se během své kariéry objevoval i ve filmech a seriálech. V 60. letech hrál například v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Později ho diváci mohli vidět hlavně v pohádkách, jako jsou Z pekla štěstí 2, Anděl Páně 2 nebo naposledy v roce 2018 ve snímku Když draka bolí hlava.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme