Karel Hašler bude mít svůj pomník

Přesně před 130 lety se narodil legendární český písničkář, herec, skladatel a režisér Karel Hašler. K tomuto výročí bude v Praze slavnostně odhalen jeho pomník. Reliéf bude umístěn na opěrné zdi Svatováclavské vinice v horní části Starých zámeckých schodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cena pro 1. kolo

Známý prvorepublikový písničkář se narodil ve Zlíchově u Prahy a od svých dětských let byl obdivovatel Prahy a napsal o ní mnoho písniček.

"Chtěl vytvořit českou píseň. V té době byly různé pořady, kde se zpívaly převážně převedené písně. On se domníval, že by bylo zapotřebí udělat dobrou českou lidovou písničku, kterou by si lidé zpívali," popisuje Hašlerovu tvorbu Gustav Opustil, televizní a rozhlasový scénárista.

Přehrát

00:00 / 00:00

O písničkách a životě Karla Hašlera mluvil v Ranním interview televizní a rozhlasový scénárista Gustav Opustil.

Hašler ale psal i písně satirické a kritické. "Psal písně, ve kterých kritizoval různé nedostatky, které v té době byly. Posléze měl problémy za okupace. Měl řadu písniček, které zpíval a byl za to pronásledován," popisuje Opustil.

Karel Hašler zemřel v roce 1941 v koncentračním táboře Maunthausen.

Lucie Výborná, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme