Stát ukončí všechny zakázky k dálničním známkám. Havlíček chce využít systém vytvořený na hackathonu

Nový ministr dopravy Karel Havlíček (ANO) v neděli řekl, že ukončí všechny zakázky k dálničním známkám. Vedle zakázky na IT systém tak skončí i tendr na distribuci vinět za cca 477 mil. Kč. Podle ministra je stát připravený převzít zadarmo vytvořený systém, který vznikl na víkendovém hackathonu. Zároveň vypíše zakázku na jeho provoz. Nový e-shop chce ale nejdřív otestovat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:59 26. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Vondráček, organizátor hackhatonu. Na 60 programátorů se pustilo do systému pro elektronické dálniční známky | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na 100 programátorů/dobrovolníků systém vyvíjelo v Holešovicích od pátečního večera. Organizátoři intenzivní programátorské akce v neděli před sedmou hodinou večer web Férznámka.cz spustili, aby si ho kdokoliv mohl vyzkoušet.

Organizátor hackathonu: Práce na systému k dálničním známkám jdou podle plánu

Číst článek

Podle ministra Havlíčka by ho rezort mohl využít. „Musí to v dalších dnech projít zátěžovým testem, ale nevypadá to špatně,“ řekl Radiožurnálu.

Organizátor hackatonu Tomáš Vondráček zopakoval, že vytvořený systém poskytne státu zadarmo. „Věříme, že najdeme řešení, aby technicky i právně byl systém převzatelný státem,“ dodal.

Vondráček zároveň prohlásil, že jeho společnost se nebude ucházet o tendr na provoz systému elektronických známek, je ale připravená zdarma pomoct budoucímu provozovateli e-shop napojit na další systémy.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už v neděli odpoledne uvedl, že by ho vláda mohla použít. „Pokud budeme mít záruky, že ten produkt bude funkční a bude za něj někdo odpovědný, tak předpokládáme, že ho použijeme. Pak budeme soutěžit provoz toho systému,“ řekl předseda vlády, který v neděli strávil na hackathonu dvě hodiny. Odpovědný by za funkčnost systému neměl být stát.

Jaké zakázky skončí?

Stát ukončí všechny zakázky k elektronickým dálničním známkám, řekl v neděli nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Spolu s problematickou zakázkou na IT systém tak skončí i tendr na distribuci vinět, jehož odhadovaná cena byla přes 477 milionů korun. Tendr byl podle něj vypsán nelogicky. Všechny zakázky k systému budou přepracovány.

Havlíček už zrušil první zakázku na informační systém k dálničním známkám. Na té se původně dohodl Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) s firmou Asseco Central Europe za 401 milionů korun. Zakázka, která byla vedena v utajovaném režimu a nebyla pro ni vyhlášená otevřená soutěž, však vyvolala velkou vlnu kritiky z řad odborníků, opozice i premiéra Andreje Babiše (ANO).

V pondělí kvůli ní skončil ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), nahradil jej vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Havlíček. Ten následně rozhodl o zrušení zakázky na IT systém.

Prezident Zeman odvolal Kremlíka z funkce. Řízením ministerstva dopravy pověřil Havlíčka

Číst článek

Vedle toho byla těsně před uzavřením další soutěž na zajištění sítě distribučních míst, kde by se prodávaly pro motoristy, kteří by nevyužívali prodej na internetu. Ta podle původních odhadů měla vyjít na zhruba 477 milionů korun. SFDI v ní už vybralo vítěze, čekalo ale na uplynutí lhůt pro případné námitky na podmínky tendru.

Podle Havlíčka však budou po zrušení zakázky na IT systém ukončeny i všechny ostatní zakázky k elektronickým známkám, tedy i na distribuční místa.

Symbolický poplatek

„Z našeho pohledu byla zakázka na distribuci opět nelogicky vypsána. Pokud někdo, zejména čerpací stanice, poskytuje tyto služby, tak to není za účelem byznysu, ale za účelem získání zákazníka,“ řekl Havlíček. Podle něj je tato služba obvykle provozována zdarma nebo maximálně za symbolický poplatek od státu. „Nesmí se z toho dělat byznys, je to přirozená nabídka služeb čerpacích stanic,“ dodal.

Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

V případě, že IT systém k elektronickým dálničním známkám vyvíjený dobrovolníky na hackathonu bude plně funkční, stát ho využije, řekl v neděli při návštěvě akce premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo dopravy by následně hledalo provozovatele systému. Projekt je podle organizátorů těsně před dokončením.

vok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme