Zakázka na elektronické známky bude podle Havlíčka stát polovinu. Kvůli původní podal trestní oznámení

Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky by měla stát zhruba polovinu z původně ohlášených čtyř set milionů korun. Poslancům to v úterý oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Návrh ODS, aby sněmovna situaci na ministerstvu dopravy projednala jako zvláštní bod, poslanci ANO vetovali.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle vicepremiéra Havlíčka zakázka zadána zbytečně komplikovaně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ta předběžná cena, kterou jsme odhadli, by mohla být někde na polovině,“ uvedl k nové zakázce Havlíček. Zrušená zakázka, která stála funkci Havlíčkova předchůdce Vladimíra Kremlíka (za ANO), měla stát přibližně 401 milionů korun. Podle odborníků i politiků byla výrazně předražená, navíc nevzešla z otevřeného tendru. Skupina 60 dobrovolníků tak o posledním lednovém víkendu vyvinula zdarma informační systém, s jehož využitím ministerstvo dopravy počítalo.

Zakázka na elektronické dálniční známky byla předražená, tvrdí stále Babiš a podal trestní oznámení

Číst článek

Havlíček zároveň potvrdil, že kvůli zrušené zakázce bylo podáno trestní oznámení v souvislosti s příbuzenským propojením mezi pracovníky Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a společností, která zakázku připravovala. „U této společnosti pracoval manžel vedoucí odboru informačních systémů a technologií SFDI,“ řekl Havlíček.

Původní zakázka na elektronické viněty podle Havlíčka „pravděpodobně procesně proběhla v pořádku“, ale podle rčení „operace se podařila, pacient zemřel“. Vicepremiér dodal, že zakázka byla také zadána „komplikovaně s ohledem na zbytečnou dikci takzvaných bezpečnostních ochranných prvků“.

Korupční kauza

Elektronické dálniční známky by od příštího roku měly nahradit dosavadní papírové kupony. Systém by měl být připraven na začátku letošního prosince. Loni stát na prodeji známek vybral 5,35 miliardy korun.

Opoziční ODS chtěla ve Sněmovně projednat nejen předraženou zakázku na mýtné, ale i podezření z úplatku pro exministra dopravy Kremlíka, protahující se opravu dálnice D1, další dálniční propojení Moravy s Čechami nebo obchvat kolem Prahy.

Kremlík oznámil, že mu byl v době, kdy byl ještě ministrem, nabídnut úplatek 1,5 milionu korun za ovlivnění zakázky na supervizora mýtného systému. Před týdnem kvůli tomu podal trestní oznámení. Zakázku na auditora mezitím Havlíček také zrušil. Kontrolu mýta nejspíš svěří státnímu podniku Cendis.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme