Nezavřou se služby a obchody, omezí se shlukování. Havlíček popsal, jak by mohl vypadat lockdown

Vláda neplánuje kvůli šíření nákazy covidem tak rozsáhlé ekonomické restrikce jako na jaře, obchody, restaurace a další služby by měly zůstat i přes další zpřísnění opatření otevřené. V Partii televize Prima to uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček, v pořadu České televize to pak potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Omezit by se podle jejich vyjádření naopak mělo další shromažďování lidí.

Praha (Aktualizováno: 13:17 11. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Havlíček

Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jednáme od rána se členy vlády, krizového štábu. Je nutné si říct, co se skrývá pod slovem lockdown,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové v televizi Prima. „Nezastíráme, že další opatření přijdou. S návrhem musí přijít tým profesora Prymuly. Cílem je omezit shromažďování. Nechceme zrealizovat ekonomický lockdown, jako byl na jaře,“ prohlásil.

„S největší pravděpodobností se nezavřou služby a obchody, jak to bylo, ale jak omezí se shlukování lidí.“ Zavádění nových opatření prý nenastane ze dne na den, zasažené subjekty dostanou čas pro přípravu, podotkl Havlíček.

Nárůst nakažených je enormní, prohlásil Prymula. Babiš nevyloučil lockdown a shání operátory

Číst článek

O situaci podle Havlíčka v neděli ráno jednalo několik členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Výstup z jednání nezveřejnili. Další opatření budou závislá na analýze vývoje z posledních dní. V pondělí bude o stavu jednat i Bezpečnostní rada státu.

Pondělní bezpečnostní rada státu bude nejspíše o nových opatření a lockdownu, ale nejdříve je potřebná shoda, co se bude omezovat. Proti zavádění přísného lockdownu se v sobotu vyslovil prezident Miloš Zeman, podle něj by ohrozil tuzemskou ekonomiku.

Plán vláda podle Schillerové konzultuje i s epidemiology na unijní úrovni, řekla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. K tomu, aby se šíření zmírnilo, je podle ní třeba vyburcovat lidi, aby opatření dodržovali. S poukazem na informace o shlukování lidí kolem uzavíraných barů uvedla, že není čas na zábavu. „Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku,“ řekla. Přijala formulaci ekonoma Šťěpána Jurajdy, že má jít o „vylepšenou podobu opatření, která platila na jaře“.

Důvěra ve vládu

Jurajda uvedl, že levná kontrola šíření epidemie byla možná, kdyby vláda zostřila opatření v září. „Čím plošnější, drakoničtější opatření budou, tím lépe se podaří zachránit ekonomiku,“ řekl. Za celospolečenský problém, který má dopad na šíření koronaviru, označil ztrátu důvěry vlády ve společnosti. Nyní je podle něj také třeba co nejrychleji zavádět nové testy a zamyslet se nad tím, jak podpořit nejpotřebnější. „Protože tady bude hlad v této zemi,“ prohlásil. Opatření měla být podle něj zavedena nejpozději po krajských volbách 2. října.

Schillerová uvedla, že lidi, kteří mohou pracovat z domu, by doma měli zůstat. Centrální úřady už tak podle ní učinily.

Karel Havlíček za vládu také připustil, že za druhou vlnu koronaviru nese spoluodpovědnost. „Neseme i my jako vláda, i ti, kteří nebyli důrazní a nenosili roušky,“ řekl. Dodal, že opatření měla být v létě přísnější a všichni jsme se měli chovat obezřetně.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme