Havlíček: Nedovedu si představit, že bychom Rosatom přizvali ke stavbě Dukovan. Rozhodnout musí vláda

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by kvůli tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech byl posuzován i ruský Rosatom. V SMS, kterou zaslal Radiožurnálu, také napsal, že „vláda nemůže nikoho vyřazovat, tendr bude zahájen nejdříve na konci roku.“ V pondělí bude podle něj vláda řešit detaily. Na televizi Prima řekl, že účast firmy je kvůli zjištění o výbuchu ve Vrběticích „velmi málo pravděpodobná“.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:13 18. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Havlíček

Karel Havlíček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Havlíček v neděli v televizi Prima reagoval na zveřejnění informací o důvodném podezření českých bezpečnostních složek, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích ve Zlínském kraji v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Předpokládá, že vláda se v pondělí bude případem i českou reakcí vůči Moskvě zabývat a členové kabinetu dostanou další informace.

„Nedovedu si představit, že by se v tuto chvíli Rosatom do bezpečnostního posouzení dostal,“ prohlásil kolem půl dvanácté Havlíček.

Zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích může ovlivnit tendr na dostavbu Dukovan, uvedl Havlíček

Číst článek

O dvě hodiny později napsal Radiožurnálu, že vláda nemůže nikoho vyřazovat, protože tendr ještě nebyl zahájen. „V tuto chvíli připravujeme bezpečnostní posouzení, tedy kvalifikaci pro oslovení do tendru. A nedovedu si představit, že by měl být po posledních událostech prověřován i Rosatom. O tom ale musí rozhodnout vláda, zítra budeme řešit detaily,“ pokračoval.

Radiožurnálu ministr odpoledne napsal, že si neumí představit ani účast Ruska na tendru v rámci konsorcia. „V zásadě i konsorcium je v tuhle chvíli vyloučené, protože jaderný ostrov dodává každý z těch dalších uchazečů. Nedovedu si představit, že by třeba USA si nechávaly dodávat jaderný ostrov od Ruska,“ uvedl.

Podobně se vyjádřil také předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Bezpečnostní posouzení je důležité, jde rovněž o jadernou nebo kybernetickou bezpečnost, konsorcia apod. Ministr Havlíček nicméně prohlásil, že považuje za velmi nepravděpodobné, že by se po posledních událostech bezpečnostní posouzení poslalo i Rosatomu. Definitivně o tom ale musí rozhodnout vláda. Vlastní tendr bude vypisovat vláda v příštím volebním období,“ uvedl.

Že se Rusko nejspíš tendru nezúčastní, naznačil v neděli v Otázkách Václava Moravce i ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Požádal bych o strpení. Ministerstvo vnitra musí zkoordinovat postup služeb a připravit dotazníky. I když nevím, co bych musel do dotazníku pro Rusko napsat vzhledem k tomu, co se tady stalo,“ popsal.

Ministr průmyslu a obchodu uvedl, že informace o údajné účasti ruských agentů na explozi ve Vrběticích získal jen nedlouho před sobotní tiskovou konferencí od premiéra Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Případ podle něj dříve neprobírala ani Bezpečnostní rada státu. Zjištění českých bezpečnostních složek o ruské stopě ve Vrběticích považuje za absolutně nepřijatelné a nemá důvod o nich pochybovat.

Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstal Rosatom mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými chce český stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma.

‚Největší útok od roku 1968‘

Pravděpodobné zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích je největším útokem cizího státu na české území od sovětské okupace v roce 1968, řekl v neděli v pořadu Primy předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Veselý (ČSSD).

Akt státního terorismu, označil Vystrčil aktivitu ruských agentů v Česku. Vyzval k tvrdé reakci

Číst článek

Vyhoštění 18 ruských agentů z velvyslanectví v Praze považuje za oprávněné, očekává od vlády další informace, svolal už jednání zahraničního výboru. Místopředseda výboru Jaroslav Bžoch (ANO) označil situaci za bezprecedentní a reakci české strany za adekvátní, také čeká na detaily případu.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová požaduje od české vlády ještě razantnější kroky, případ považuje za akt státního terorismu ze strany Moskvy.

Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti bezpečnostní složky varovaly. Čínská firma byla nakonec ze zakázky vyřazena, ruský Rosatom se ale i přes kritiku opozice i bezpečnostních expertů mohl podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zúčastnit.

dok, ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme