Testy nebo očkování nebudou kontrolovat restaurace. Hosté se musí prokázat policii či hygieně

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Vicepremiér to uvedl na páteční tiskové konferenci po jednání vlády.

Praha (Aktualizováno: 15:42 14. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahrádky restaurací se opět otevírají v pondělí 17. května | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na zahrádkách stravovacích provozů, které se znovu otevírají v pondělí, bude také možné využívat wi-fi či pustit hudbu. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila.

PŘEHLEDNĚ: 17. května se otevřou zahrádky restaurací. Žáci prvního stupně se vrátí k běžné výuce

Číst článek

„Povinnost kontroly nebude pro provozovatele zahrádek – zákazníci se musí prokázat při případné kontrole ze strany hygieny či policie,“ oznámil Havlíček.

„Jsem člověk, který doufá, že pokud někdo ví, jak má postupovat, tak tím způsobem postupovat bude,“ uvedl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Zopakoval také, že pro návštěvy zahrádek restaurací bude nutné předložit potvrzení o PCR testu, který je starý maximálně týden, nebo o profesionálně odebraném antigenním testu z posledních tří dní. Platné bude potvrzení zaměstnavatele o podrobení se testu v práci, dále čestné prohlášení, respektive čestné prohlášení zákonného zástupce o podstoupení testu ve škole. Schválený antigenní test určený pro samotestování bude možné provést i na místě.

Pokud se host neprokáže, hrozí podle Arenbergera vysoké sankce – jejich přesnou výši ale na tiskové konferenci neupřesnil.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje i změnu v době, která je po prodělání covidu-19 považována za bezpečnou, a to ze tří na šest měsíců.

Spor o internet

Zákaz internetového připojení na zahrádkách a také v obchodních centrech, který dosud byl v opatření ministerstva zdravotnictví, měl podle Havlíčka bránit zbytečnému vysedávání na těchto místech. Restauratéři ale upozorňovali, že potřebují připojení pro provoz. Navíc je podle Havlíčka pravda, že lidé často využívají vlastní data. Wi-fi tak bude povolená i v obchodních centrech.

Na zahrádkách budou muset být mezi stoly rozestupy alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost bude muset být i od okolí, například chodníku. U stolu budou smět sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti.

Stravovací zařízení vláda naposledy zavřela 18. prosince. Občerstvení mohou od té doby prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme