Slova a bez síly. Práce policejních vyjednavače je hlavně o naslouchání, říká šéf pražské jednotky

Karel Pošíval se vyjadřuje pomalu a klidně. Je jedním z těch, kteří mluvením zachraňují lidské životy. V Praze šéfuje týmu policejních vyjednavačů. Ti rozmlouvají ozbrojeným lidem, aby pustili rukojmí, nebo přesvědčují sebevrahy, aby si neubližovali.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie, ilustrační foto

Jednou z hlavních zásad policejních vyjednavačů je vyřešit celou situaci bez použití síly (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dobrý den, pane! Můžu si stoupnout támhle, nebude vám to vadit?“

Zásah v terénu. Policejní vyjednavač si sedá na kraj vysoké zdi u pražského Vyšehradu. Metr od něj sedí muž, nohy má přehozené směrem do propasti, je připravený skočit dolů.

Přehrát

00:00 / 00:00

80 % toho, co děláme, je naslouchání. Jenom 20 % je mluvení, zdůrazňuje šéf pražských policejních vyjednavačů Karel Pošíval. Poslechněte si reportáž

„Já jsem Láďa, můžu vám podat ruku? (…) Čáu. Co kdybychom si tady pokecali deset, patnáct minut, kdybys chtěl?“ Vzlykající muž vstává a i s vyjednavačem si odchází o kus dál popovídat.

„Pojď, sedneme si tady, pokecáme…“ 

Policejní video z letošního května ukazuje, co umí tým Karla Pošívala. Pražským vyjednavačům šéfuje pět let, u policie slouží už přes dvě desetiletí. 

„Ve vyjednávání platí jedna zásada. 80 procent toho, co děláme, je naslouchání. Jenom dvacet procent je mluvení.“ 

A většinou to trvá celé hodiny. Nejdéle s pražskými kolegy přesvědčovali sebevražedkyni zhruba 12 hodin. „Povedlo se nám přesvědčit paní, která chtěla skočit ze skály, aby šla k nám do bezpečí. Ale jsou i případy, kdy kolegové vyjednávají třeba dva dny,“ říká Pošíval. 

„Já jsem naštěstí případ, kde by člověk dokončil sebevraždu, neměl, nicméně kolegové z pražského týmu i jiní mají tuhle zkušenost,“ doplňuje. 

95procentní úspěšnost

Přesvědčit lidi, aby neubližovali sobě nebo ostatním, se vyjednavačům daří z 95 procent. Karel Pošíval vzpomíná na případ, který skončil dobře, ale zasáhl ho nejvíc. Týkal se totiž malého dítěte.

„Psychicky nemocný člověk držel jako rukojmí malou holčičku, držel jí na krku nůž. Hrozil, že ji zabije, pokud nebudou splněny jeho podmínky. On chtěl televizní štáb, chtěl dělat nějaké prohlášení,“ popisuje Pošíval.

Jednou z hlavních zásad policejních vyjednavačů je vyřešit celou situaci bez použití síly. „Nikoho nestrháváme, nečíháme na příležitost, kdy bychom mohli po tom člověku skočit.“ Vyjednavači ale mají za zády posily, které zasáhnou, když se situace zvrtne.  

Karel Pošíval si pamatuje i na Američana, který chtěl skočit z jednoho z posledních pater hotelu přímo u sídla pražské policie.

„Nechtěl nikoho v pokoji, museli jsme vyjednávat z chodby, v angličtině, neměli jsme k němu žádný informace, takže jsme museli komunikovat s jeho rodinou v Americe,“ vypráví. 

V Praze vyjednavači vyrážejí do terénu asi jedenkrát týdně. V posledním roce ale pokusů o sebevraždu, které rozmlouvají, přibylo. A na okrajích mostů nebo skal se objevují čím dál častěji mladí lidé.

„Většinou jsou to vztahové problémy a problémy se zařazením do společnosti, kde oni nenacházejí svoje místo,“ říká Pošíval.

U pražských policejních vyjednavačů pracuje 11 lidí. Devět mužů a dvě ženy. Vyjednavaček by chtěl Karel Pošíval v týmu víc. Osvědčily se třeba u případů týraných žen.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme