Karel Schwarzenberg by chtěl ve funkci prezidenta navázat na Václava Havla

Dnes končí termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta. V řadě zájemců o tento post je i ministr zahraničních věcí a předseda vládní strany TOP 09 Karel Schwarzenberg. Patří k nejvýraznějším z kandidátů. Už proto, že je potomkem významného šlechtického rodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátní a krajské volby 2012, klub TOP 09, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Celým jménem - podle rodinné tradice - Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg žil od roku 1948 v zahraničí. Zpátky se vrátil po sametové revoluci a pracoval mimo jiné jako kancléř prezidenta Václava Havla. Ministrem zahraničí a prvním místopředsedou vlády je od července 2010.

Svou účast v souboji o prezidentský úřad oznámil koncem loňského října. Tedy v době, kdy to vypadalo, že prezidenta bude tak jako dosud volit parlament. V tom případě si zdaleka nebyl jistý výsledkem. „Asi ta politická situace příští rok tomu nebude přát, to je právě to zajímavé na tom. Právě v té situaci člověk má jít do boje,“ nechal se tehdy slyšet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vizitku prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga připravila Lucie Husárová

Přímá volba je ale pro Karla Schwarzenberga mnohem zajímavější. „Tam rozhodnou opravdu lidi. Ještě něco - nesmíte zapomenout, že jsem dva a půl roku pracoval na Hradě, ten úřad znám, tudíž vím, že tak krásné to není, být na Hradě.“

A na Hradě by chtěl Karel Schwarzenberg navázat na Václava Havla, který je pro něj nedostižným vzorem. V roce 2010 v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětloval, proč se do politiky jako takové vůbec pustil:

„Přece jenom trošku změnit tu českou politiku, ano, to je jediný můj cíl, proto jsem do toho šel. Opravdu si musíme konečně uvědomit, o co jde, co je naše povinnost vůči zemi, vůči státu, vůči národu. Neomezená korupce nám nepomůže. Musíme si uvědomit, že jsme odpovědni svým voličům, nejenom vlastní kapse.“

Právě odhalování korupce jmenuje ministr zahraničí jako jednu ze svých priorit, bude-li zvolen hlavou státu. Jedním z důvodů, proč se pro kandidaturu rozhodl, je prý i hluboce zakořeněné vlastenectví.

V době totality Schwarzenberg založil spolu s Vilémem Prečanem v rodinném sídle v Bavorsku archiv v Československu tehdy zakázané literatury. Tato sbírka je dnes součástí Národního muzea. V 80. letech byl předsedou Českého helsinského výboru.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme