VIDEO: Že Solejmání připravoval útoky proti USA? Jedna paní povídala, míní exministr Schwarzenberg

Legitimní obrana, nebo zločin? Jak hodnotí bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) činy amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména s ohledem na zabití prominentního íránského generála Kásema Solejmáního? O napjatých vztazích mezi Washingtonem a Teheránem mluvil nynější poslanec v Interview Plus.

Interview Plus Praha (Aktualizováno: 12:14 9. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když jeden stát (USA) v druhém státě (Iráku) zabije představitele třetího státu, tak je to podle mého názoru jasné porušení mezinárodního práva. Spojené státy nevyhlásily Íránu válku. Nikdo je neopravňuje v Iráku zabíjet Íránce,“ vysvětluje svůj postoj ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Argumentuje i tím, že – na rozdíl od uznaných teroristů, jako byl Usáma bin Ládin nebo Abú Bakr al-Bagdádí – byl generál Solejmání oficiálním představitelem Íránu.

„Jednotky Kuds dělaly podobné věci v Iráku, Jemenu nebo Libanonu. Zajisté nebyli svatí, ale právní situace je odlišná,“ dodává.

Solejmáního ovšem na seznam teroristů loni v lednu zařadila i Rada Evropské unie. „Seznam teroristů je jedna věc, ale ani Evropská unie není oprávněna někoho odsoudit k smrti,“ namítá Schwarzenberg.

„Kdyby útočil na Spojené státy nebo ho zastřelili při útoku na americkou základnu v Iráku, tak by to bylo v pořádku,“ míní poslanec.

Jedna paní povídala...

Podle Trumpa ovšem Solejmání připravoval teroristické útoky, nebylo tedy jeho zabití oprávněné? „To je velmi rozšířená interpretace. Že prý snad připravoval něco proti Spojeným státům, tak ho zabiju. Jedna paní povídala. Předložil důkazy? Ne,“ zdůrazňuje.

Smrt ‚všehoschopného‘ generála jako rozbuška další krize. Zažehne útok USA v Iráku nový konflikt?

Číst článek

Schwarzenberg v reakci na útok na svém facebooku mimo jiné napsal: „Vyrostl v době, kdy se válka vyhlašovala. Teď se ale začíná střílet, bombardovat a odpalovat rakety, aniž by nějaký takový formální krok proběhl. Mě tento vývoj děsí.“

„I když toto dělají mně sympatické a spřátelené mocnosti, tak to přesto považuji za porušení práva. Problém není právo, ale lidé, kteří se jej nedrží,“ doplňuje.

Jako teoretickou možnost připouští i vyhlášení války Íránu, sám by však byl proti. V případě, že Írán bude „dělat neplechu“, měly by na něj být uvaleny velmi tvrdé hospodářské sankce.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

Michael Rozsypal, bar, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme