Lidé se loučí se Schwarzenbergem. Rakev halí modro-bílá vlajka, místo květin chtěl dary na charitu

V kostele Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně se lidé mohou rozloučit s bývalým hradním kancléřem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Před budovou, která patří Řádu maltézských rytířů, čekaly v poledne vyšší desítky lidí. Příchozí dostávají vzpomínkové kartičky s modlitbami, Schwarzenbergovou fotografií, daty narození a úmrtí a s vyobrazením Pražského jezulátka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev Karla Schwarzenberga vystavená v pražském kostele Panny Marie pod Řetězem

Rakev Karla Schwarzenberga vystavená v pražském kostele Panny Marie pod Řetězem | Foto: Michal Kamarýt | Zdroj: ČTK

Rakev stojí přímo před oltářem. Je zahalená modro-bílou vlajkou rodu Schwarzenbergů. A dva skauti stojí čestnou stráž. Kostel je jen stroze vyzdobený, nachází se tu z květin vytvořený erb maltézských rytířů a tři věnce se stuhami Senátu, Poslanecké sněmovny a městské části Praha 1.

U vstupu i východu je napsané přání Karla Schwarenberga, který si místo květin přál finanční dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a na charitativní činnost maltézských rytířů. Lidé mohou přispět do velké skleněné kasičky nebo pomocí QR kódu. Také se mohou podepsat do kondolenční knihy.

Schwarzenberg si místo květin přál finanční dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a na charitativní činnost maltézských rytířů | Foto: Iveta Vávrová | Zdroj: Český rozhlas

Lidé budou moci uctít památku zesnulého politika v kostele do 22.00, ve stejném čase jako ve středu bude rakev veřejně vystavena i ve čtvrtek a v pátek.

Sbohem, pane kníže. Loučení s mužem, který českému národu pomáhal a sloužil

Číst článek

Poslední rozloučení se Schwarzenbergem, příslušníkem jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne se státními poctami. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce.

Do Prahy se na poslední rozloučení sjedou stovky smutečních hostů z Česka i řady zemí světa včetně členů předních evropských rodů nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Po sobotním obřadu budou Schwarzenbergovy pozůstatky uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík. Bývalý šéf české diplomacie, poslanec a senátor zemřel 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let.

ivv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme