Karel Schwarzenberg potvrdil, že bude kandidovat na prezidenta

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg oznámil, že přijímá kandidaturu na prezidenta republiky. A to i pokud bude volba nepřímá. Řekl to delegátům na sněmu TOP 09 v Hradci Králové. TOP 09 je tak první parlamentní stranou, která vybrala svého kandidáta do prezidentské volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Karel Schwarzenberg Radiožurnálu krátce po oznámení kandidatury řekl, že do klání o funkci jde i přesto, že si nemůže být jistý výsledkem. Chce prý ukázat, že TOP 09 je bojovnou stranou: „Když je člověk ve velmi blbý situaci, tak je nejlepší útok.“

Schwarzenberg řekl, že přímá volba hlavy státu se ‚očividně neuskuteční‘. Pochybnosti o vůli prosadit přímou volbu hlavy státu má i místopředseda Senátu, občanský demokrat Přemysl Sobotka. Ten se chce o Hrad ucházet také:

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf poslanecké frakce TOP 09 a Starostové Petr Gazdík vyzval Karla Schwarzenberga ke kandidatuře na prezidenta

„Uvidíme. To je jediné, co na to mohu říct, protože do dneška nevíme, jestli bude přímá, nebo nepřímá volba. Já osobně bych byl rád reprezentantem ODS.“

Schwarzenberg to podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka nebude mít při prezidentské volbě jednoduché:

„My jsme v tuto chvíli v období, kdy prosazujeme reformy, které jsou zásadní pro Českou republiku, které nejsou populární a ani nemohou být populární, ale jsou nezytné pro dlouhodobý vývoj České republiky. Za takové situace není nikdy jednoduché prosadit své kandidáty ve volbách.“

Současného předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga ke kandidatuře v příštích volbách na prezidenta vyzvali členové jeho vládní strany - šéf poslanecké frakce TOP 09 a Starostové Petr Gazdík a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu | Foto: Jana Šustová

„Pro naše hnutí Starostové a nezávislí je pro tyto prezidentské volby jediný kandidát. Chci pevně věřit, že budeme mít možnost volit někoho, o kom nemusí nikdo z nás pochybovat, že by se mohl jednou stydět za svou volbu. Vážený a ctěný pane předsedo, milý Karle Schwarzebergu, dovolte mi vás vyzvat, abychom mohli volit prezidenta, jakého skutečně chceme, kdy kampaň pro něj bude více radostí než povinností,“ prohlásil Gazdík.

„Já si myslím, že je to člověk, kterou má obrovskou důvěru v této společnosti, kde právě důvěra je něco, co jí chybí. Já doufám, že budeme mít za kandidáta Karla Schwarzenberga,“ řekl v Hradci Králové Heger.

Jde teprve o druhý sněm strany

Symbolicky v 9:09 se delegáti teprve druhého sněmu TOP 09 sešli poněkud netradičně ve stanu na nádvoří hotelu v Hradci Králové. Dnes mají delegáti na programu tradiční věci jako zdravice hostů včetně pozdravu prezidenta Václava Klause.

Dále je na programu zpráva předsedy strany Karla Schwarzenberga a programová diskuze. Ten hlavní programový dokument s tématem ‚prosperita‘ už včera večer projednalo předsednictvo strany a po schválení na sněmu se má stát střednědobým programem strany.

TOP09 se také rozhodla dnešní sněmový den trochu zpestřit a připravila pro zástupce své strany i slogan, který se prý inspiroval Krkonošskými pohádkami a zní: „Nepostávat, nekoukat, makat!“ Ve stejném duchu je prý připravena i sněmovní znělka, které zasedání zahájí.

Volba nového vedení strany je na programu až zítra.

Václav Klaus | Foto: Khalil Baalbaki

Klaus: TOP 09 má velkou odpovědnost

TOP 09 nese jako vládní strana velkou odpovědnost za výsledky nynějšího koaličního kabinetu i za politické poměry v České republice v širším smyslu. Delegátům sněmu této strany to vzkázal prezident Václav Klaus. Jeho zdravici přečetl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se s Klausem v poslední době často neshodl.

Prezident v dopise straně popřál, aby byla spolehlivou a akceschopnou silou na politické scéně. Video a zdravici poslal do Hradce Králové premiér a šéf ODS Petr Nečas. TOP 09 je podle něj nejbližším politickým partnerem jeho strany:

„V tuto chvíli máme za sebou celou řadu problému, kde jsme se třeba i střetli. Jsem ale přesvědčen, že jak u občanských demokratů, tak i u strany TOP 09 jednoznačně převažuje vůle ke společné práci a ke společném pokračování v reformním programu.“

Lucie Husárová 1, Petra Benešová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme