Zeman dostal cenu od unie spisovatelů. Její předseda Karel Sýs je nominován na státní vyznamenání

Unie českých spisovatelů v čele s Karlem Sýsem ocenila ve středu prezidenta Miloše Zemana za občanskou odvahu. Cenu prezidentovi na Pražském hradě předal Sýs osobně. Fotografii zveřejnil na svém twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Levicový spisovatel, básník a novinář je sněmovnou nominován na státní vyznamenání. Na medaili Za zásluhy ho koncem května navrhli poslanci, proti tomu se ohradila řada politiků a třeba i český PEN klub.

Praha (Aktualizováno: 18:24 13. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a předseda Unie českých spisovatelů Karel Sýs (uprostřed) | Zdroj: Pražský hrad

„Pan prezident obdržel na Pražském hradě Cenu Unie českých spisovatelů za občanskou odvahu,“ informoval na svém twitteru mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Spor o Sýse: talentovaný básník, nebo komunistický ideolog vyznamenaný minulým režimem?

Číst článek

Předsedou unie je levicový spisovatel, básník a novinář Karel Sýs, který ocenění na Pražském hradě prezidentovi osobně předal.

„Moc děkuji, vážím si toho!“ uvedl následně prezident Zeman na svém facebooku. Unie českých spisovatelů uděluje cenu každoročně od roku 2006. Mezi oceněnými je například zpěvák Jožo Ráž, režisér Zdeněk Troška, novinář Petr Žantovský nebo šéf Jazzové sekce Karel Srp.

Medaile Za zásluhy pro Sýse?

Sýs je ale zároveň letos nominován na státní vyznamenání, které by mohl dostat 28. října na Pražském hradě. Poslanci ho koncem května navrhli na medaili Za zásluhy.

„Patří k nejpřednějším a nejoriginálnějším současným českým básníkům,“ píše se mimo jiné v odůvodnění, proč by měl vyznamenání získat.

A poslední slovo, zda ho Sýs skutečně obdrží, bude mít právě prezident Zeman, který může, ale nemusí nominacím sněmovny, Senátu a vlády vyhovět.

Zda mu vyznamenání skutečně předá, zatím není jasné. „Platí zlaté pravidlo, že až do 28. 10. se k jakýmkoliv dotazům tohoto typu vůbec nevyjadřuji,“ reagoval Ovčáček na dotaz serveru iROZHLAS.cz, zda už se prezident rozhodl.

Redakce požádala o vyjádření také Karla Sýse, který ale na otázky zaslané e-mailem dosud nereagoval.

Spor o Sýse

Nominaci Karla Sýse na medaili Za zásluhy v uplynulých týdnech kritizovala jak řada politiků, tak například i český PEN klub. Levicový spisovatel už před listopadem 1989 dostal od tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka titul zasloužilý umělec.

Pirát Pikal čelí kritice kvůli návrhům na státní vyznamenání. ‚Udělal jsem chybu,‘ říká

Číst článek

Nyní šéfuje literární příloze Haló novin spojených s KSČM a za komunisty také v roce 2002 kandidoval na Praze 1 do Senátu.

Kritika se snesla především na místopředsedu sněmovny Vojtěcha Pikala z Pirátů, který je zároveň předsedou podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, jenž jména před poslance přináší.

Pikal přiznal, že nevěděl přesně, o koho jde, a pro Sýse by prý už znovu nehlasoval. Jako omluvu pak poslal 50 tisíc korun na účet Paměti národa, která sbírá vzpomínky pamětníků historických událostí.

Nebyl ale sám, kdo udělal chybu. Sociálnědemokratická poslankyně a exšéfka Senátu Alena Gajdůšková přiznala, že si Karla Sýse spletla se spisovatelem, ilustrátorem a filmařem Petrem Sísem.

Ledecká, Čech, rozhlasák Lánský i prvorepublikoví generálové. Sněmovna schválila nominanty na vyznamenání

Číst článek

Nominaci Karla Sýse na státní vyznamenání přinesl do sněmovny komunistický poslanec Leo Luzar, osvojili si ji ale i Stanislav Berkovec z ANO a Antonín Staněk z ČSSD, který je kandidátem sociální demokracie na ministra kultury. Oceňuji zejména literární tvorbu pana Sýse. To vyznamenání bude za zásluhy v oblasti kultury, nikoliv za zásluhy v oblasti politiky," vysvětlil před časem Staněk v rozhovoru pro Aktuálně.cz, proč nominaci Sýse podpořil.

A co na kritiku říká samotný Sýs? Jediné vyjádření poskytl serveru Parlamentní listy, které stejně jako další desítky stránek označila studie think-tanku Evropské hodnoty za dezinformační. 

Zřejmě jsem příliš narušil jejich pohodlné kruhy. Většinou nemají ani ponětí, kdo jsem. Nic ode mne nečetli. Nevědí, čím jsem nebezpečný, ale říkali to v televizi," uvedl levicový spisovatel.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme