Policie požádala sněmovnu o vydání poslankyně SPD Maříkové. Chce ji stíhat za výroky na facebooku

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové k trestnímu stíhání kvůli jejím výrokům o migrantech na facebooku. Žádost ve čtvrtek odpoledne dorazila sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru, který se kvůli tomu sejde v úterý, řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). O žádosti poté rozhoduje celá sněmovna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně SPD z Karlovarského kraje Karla Maříková. | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Žádost policie o souhlas se stíháním poslankyně Maříkové dorazila do sněmovny ve čtvrtek pozdě odpoledne, ihned o ní byli informováni všichni členové výboru.

„Zasedání mandátového výboru bylo svoláno na úterý příští týden od 13.00. Na něm rozhodneme o dalším postupu,“ uvedl Grospič. K obsahu žádosti nesdělil žádné podrobnosti, musí zachovávat mlčenlivost.

Policie vyšetřuje poslankyni SPD Maříkovou. Na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům

Číst článek

Maříková loni v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.

Informace o vyšetřování Maříkové kvůli jejím výrokům se objevila ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu za druhé čtvrtletí minulého roku.

Opoziční SPD označila žádost policie o vydání své poslankyně za faktický pokus o kriminalizaci veřejně vyřčených protiimigračních postojů a postavila se za ni.

„Policie, která spadá pod ministra vnitra Hamáčka (ČSSD), žádá poslance o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové za protiimigrační výroky! Jde o pokus o kriminalizaci veřejných protiimigračních postojů. SPD nebude ustupovat a budeme nadále prosazovat náš program,“ napsal na twitteru šéf SPD Tomio Okamura.

Tak už to začíná! Policie, která spadá pod ministra vnitra Hamáčka (ČSSD), žádá poslance o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové za protiimigrační výroky! Jde o pokus o kriminalizaci veřejných protiimigračních postojů. SPD nebude ustupovat a budeme nadále prosazovat náš program👍🏻

19:16 – 05. 03. 2020

21 197

„Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU,“ napsala před víc než rokem Maříková na svůj facebookový profil.

Zdravotní sestra Maříková byla zvolena do sněmovny za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury v říjnu 2017. Je také členkou krajského zastupitelstva. Zprávu ministerstva vnitra, která zmínila policejní vyšetřování jejích slov, už dříve poslankyně komentovala slovy:

„Nenávist šíří ministr vnitra Hamáček, jelikož lidem omezuje svobodu slova, jsou na sociálních sítích blokováni a stíháni policií za svůj názor, čímž je popíraná ústava.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme