Opozici vadí slova Maříkové, jsou ale proti jejímu vydání. SPD a KSČM to označují za politický proces
Opozičním TOP 09 či Starostům a nezávislým (STAN) sice vadí výroky poslankyně Karly Maříkové (SPD) o migrantech, žádost policie o její vydání k trestnímu stíhání však ve sněmovně pravděpodobně nepodpoří. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v úterý řekla, že by nechtěla vytvořit precedens pro podobné žádosti do budoucna. Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové by poslanci neměli být stíháni za veřejná prohlášení.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti prohlášením hnutí SPD, která ho spojují s kriminalizací Maříkové.
Policie požádala sněmovnu o vydání poslankyně SPD Maříkové. Chce ji stíhat za výroky na facebooku
Číst článek
Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti.
Poslanci v úterý začnou policejní žádost o její vydání projednávat na mandátovém a imunitním výboru. Na některém z dalších zasedání dá výbor doporučení sněmovně, zda by měla žádosti vyhovět.
SPD v úterý v usnesení předsednictva uvedla, že žádost policie považuje za politickou kriminalizaci Maříkové a SPD, řízenou ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).
Vicepremiér se proti tomu ohradil. „Na rozdíl od SPD, která kdyby měla ministra vnitra, by se pravděpodobně takto snažila policii ovlivňovat, já dodržuji zákony. Do trestních kauz nemohu zasahovat,“ uvedl Hamáček. Klub ČSSD podle něj počká na doporučení výboru, o svém vlastním hlasování však má už Hamáček jasno.
‚Konec svobody vyjadřovat názory‘
Okamura novinářům řekl, že celý klub SPD stojí za Maříkovou. „Znakem každé totality je konec svobody veřejně vyjadřovat své názory. Nejde jen o migranty, ale o svobodu, která odlišuje totalitu od demokracie,“ uvedl.
Maříková proces považuje za zpolitizovaný. „Česká republika, která si říká demokratická země, začíná kriminalizovat politické názory, které nejsou elitám Evropské unie po chuti,“ míní. Stíhání chápe i jako o pokus o zastrašení dalších lidí s vlasteneckými názory.
Tak už to začíná! Policie, která spadá pod ministra vnitra Hamáčka (ČSSD), žádá poslance o vydání poslankyně SPD Karly Maříkové za protiimigrační výroky! Jde o pokus o kriminalizaci veřejných protiimigračních postojů. SPD nebude ustupovat a budeme nadále prosazovat náš program👍🏻
19:16 – 05. 03. 2020
Adamová řekla, že klub TOP 09 se kloní k názoru svého šéfa a člena výboru Miroslava Kalouska. Ten výrok označil jako odpudivý, ale stíhání na jeho základě by považoval za nebezpečný precedens do budoucna. „Výroky jsou to naprosto nehorázné a odsouzeníhodné, ale je to politické vyjádření, které bychom měli pokrýt imunitou,“ dodala Adamová.
Výrok @Karla Maříková mám za odpudivý a odsuzuji ho. Nemyslím si ale, že během mandátu by měl být poslanec stíhán za své veřejné výroky. Mohl by to být nebezpečný precedens. Na soc.sítích lze denně číst i hnusnější výroky, které nechávají PČR v klidu.novinky.cz/domaci/clanek/…
07:20 – 06. 03. 2020
Kovářová uvedla, že výrok je nešťastný. „Osobně to neschvaluji a myslím, že to svědčí o tom, jaký je to člověk. Ale takových podobných výroků koluje na sociálních sítích velké množství. Nemyslím, že by poslanec měl být stíhán za veřejné výroky,“ řekla.
Policie vyšetřuje poslankyni SPD Maříkovou. Na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům
Číst článek
Záležitost projedná ještě klub STAN a vyčká na vyjádření imunitního výboru. „Pokud mohu mluvit sama za sebe, říkám, že vydání nepodpořím,“ dodala.
Lidovci zatím být konkrétní nechtěli. „Klub standardně čeká na usnesení výboru. My si počkáme na jeho rozhodnutí,“ uvedl předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.
Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) řekl, že Maříková by neměla být vydána. „Vzhledem k tomu, co o té kauze vím a jaké výroky proběhly médii daleko dřív, než je zmínila paní poslankyně, tak si myslím, že je to politický proces,“ uvedl. Stejný názor vyslovil jeho kolega z klubu KSČM Daniel Pawlas, podle kterého výrok Maříkové nikoho nepobouřil.