Vysílačky za 130 milionů. Hradní stráž dostane nové vybavení, nadřízení uvidí i jejich pohyb

Hradní stráž dostane nové vysílačky a komunikační stanice, ministerstvo obrany se rozhodlo investovat do nových zařízení 130 milionů korun. Hlavním důvodem je zlepšení zabezpečení Hradu, jehož nedostatečnost ukázal například incident s umístěnými rudými trenýrkami skupinou Ztohoven v roce 2015.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) | Foto: Michal Voska | Zdroj: Armáda ČR

Zakázka, o které informoval server Aktuálně.cz, je jednou z největších, které letos ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) podepsala.

„Nové vybavení pořízené v otevřeném výběrovém řízení zajistí minimálně na dalších 10 let Hradní stráži bezpečnější a kvalitnější spojení. Nejen mezi sebou, ale i s komunikačními systémy armády,“ řekla serveru ministryně.

Novým velitelem Hradní stráže je Jiří Kývala, prioritou je pro něj stabilizace a výcvik stavu

Číst článek

Nově zakoupená technika by měla lépe chránit citlivé hovory Hradní stráže, moderní vysílačky budou mít silné šifrování. Stanice pro vysílačky mají být nainstalovány i do vozidel, kterými Hradní stráž disponuje.

Navíc by nové přístroje měly mít zabudované fotoaparáty a být harmonizované s frekvencemi Severoatlantické aliance. V řídícím středisku budou moci operátoři a nadřízení sledovat, kde se příslušníci stráže s radiostanicemi pohybují.

Přístroje pro areál Pražského hradu, zámek v Lánech a letiště ve Kbelích, odkud létají důležití představitelé státu, dodá společnost KonekTel.

Ztohoven a rudé trenýrky

„K nákupu dochází, protože současná telekomunikační technika Hradní stráže již neodpovídá požadavkům a bylo nutné její zkvalitnění. Nová technika zajistí spolehlivou, nepřetržitou a bezpečnou komunikaci příslušníků Hradní stráže,“ doplnil pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Zabezpečení Hradu je posilováno od roku 2015, kdy na střechu sídla českých prezidentů vyšplhali aktivisté z umělecké skupiny Ztohoven a umístili na stožár rudé trenýrky, kterými chtěli upozornit na nevhodné chování prezidenta Miloše Zemana.

I v návaznosti na to se před vchody do areálu Pražského hradu objevily bezpečnostní rámy a policisté, kteří každého příchozího kontrolují. Jeden z přístupů do areálu Jelením příkopem byl uzavřen úplně.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme