Karlín má opět plyn i proud, evakuované ale trápí zima

Jedna z nejvíce povodní postižená pražská čtvrť - Karlín - postupně ožívá. Ráno tam byla obnovena dodávka plynu a elektřiny. Kvůli pokračujícím opravám ale nadále platí četná dopravní omezení. Množí se také stížnosti evakuovaných obyvatel na podmínky v záchranném centru, kde je trápí především velká zima.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopená ulice | Foto: Jan Rosenauer

Lidé z Karlína, kteří se nemohou vrátit do svých domů a nemají kam jít, bydlí ve dvou tělocvičnách základní školy v Burešově ulici v Praze 9. Dnes k nim navíc přibyly čtyři desítky dalších, kteří se přestěhovali ze studentských kolejí v Podolí. S novými příchozími tak počet obyvatel v tělocvičnách vzrostl na osmdesát. Někteří z nich se už od začátku záplav stěhovali po páté.

Oprýskané tělocvičny se ale teď stávají neobyvatelné hlavně kvůli zimě. "Pořád slibujou, že to přijdou opravit a zatím furt nic. Byl tady ředitel školy a říkal, že radiátory jsou ve špatném stavu a že se pokusí aspoň něco zprovoznit," stěžuje si jeden z dočasných bezdomovců. Také nově příchozí byli vesměs zděšeni podmínkami, v nichž budou muset několik týdnů přebývat.

Ředitel pražské základní školy v Burešově ulici Jan Šupka ale tvrdí, že pro evakuované nemůže nic udělat. Vytápění tělocvičen je totiž dimenzováno maximálně na patnáct stupňů. "Při vší snaze se dá tělocvična vytopit na patnáct stupňů jen s maximálním nasazením. Topení tělocvičny není oddělitelné od topení školy, nemůžeme ani do výměníkové stanice zasahovat ani regulovat, jak to tam topí je prostě dáno," řekl.

Situaci se nyní pokouší vyřešit radnice devátého pražského obvodu. "Jedna naše správní firma dostala za úkol prověřit možnost navýšení příkonu a výměny jističů tak, aby jsme mohli posílit elektřinu a dát tam nějaké přídavné topení," řekl Radiožurnálu zdravotní rada Prahy 8 David Hradecký.

Pražská plynárenská dnes obnovila do Karlína dodávky plynu. Firma tak už dodává plyn celému hlavnímu městu. Podle mluvčí společnosti Dagmar Hartmanové celkové náklady na odstranění škod odhadly plynárny zatím na 150 miliónů korun. Tam, kde je to možné, obnovuje distribuční společnost dodávky do přípojek jednotlivých domů. U objektů, kde je připojení dosud nefunkční, provádí firma lidem opravy zdarma.

Starosta Prahy 8 Josef Nosek si zatím netroufá odhadnout, kdy bude Karlín zcela průjezdný. "Tím, že jsou všechny inženýrské sítě potrhané, je potřeba opravit komunikace, je třeba zasypat díry, které jsou pod některými silnicemi, tak bohužel není možné tam pustit dopravu a není ani možné říct, že to bude za týden nebo za dvanáct dní," uvedl starosta.

Jan Mišurec, Martin Hromádka, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme