Karlova univerzita nezískala akreditaci pro magisterský obor egyptologie

Magisterský obor egyptologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nezískal akreditaci od Akreditační komise České republiky. Komise oboru vytýká, že výuka se orientuje příliš na dějiny a teorii a chybí dovednosti pro uplatnění v oboru. Informuje o tom server Česká pozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové | Foto: Jaroslav Beránek

„Rozhodnutí Akreditační komise České republiky nás překvapilo a frustrovalo,“ řekl Českému rozhlasu egyptolog Miroslav Bárta. Výtky komise, že se na egyptologii příliš orientují na jazykovou výuku, písmo a dějiny, považuje za neopodstatněné.

„Egyptologie je velmi složitý obor, jehož základem je samozřejmě porozumění jazyku. Každé společnosti porozumíte díky jazyku a psaným projevům. K tomu přistupuje historie a její dějiny pokrývající zhruba čtyři tisíce let a archeologie. A my podstatnou část těchto předmětů máme i v bakalářském studiu,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co pro českou egyptologii znamená rozhodnutí akreditační komise neudělit akreditaci magisterskému studiu na Karlově univerzitě, vysvětlil na Radiožurnálu egyptolog, docent Miroslav Bárta.

Rozhodnutí komise může být podle Bárty vážným problémem pro českou egyptologii. „Krátkodobě to výzkum a práci v terénu ohrozit nemůže, střednědobě a dlouhodobě ano.“

„Náš ústav přes 50 let buduje mezinárodně prestižní pracoviště založené na poctivé práci, kontinuitě a výchově nových vědeckých generací a to se teď stává trochu komplikovanější,“ přiblížil.

Český egyptologický ústav se podle něj nyní bude snažit vypracovat nový návrh akreditace. To zabere několika lidem několik měsíců intenzivní práce.

„Znamená to pro nás, že nemůžeme přijmout studenty z bakalářského studia do navazujícího magisterského a budeme muset vymyslet, jakým způsobem lépe udělat nový návrh akreditace, i když si nějak neumím představit, co bychom tam mohli změnit,“ přiznává Bárta.

„Už na této akreditaci pracovali lidé, kteří jsou velmi dobře seznámeni s dvoustupňovým systémem studia z amerických i evropských univerzit. Takže naše akreditace obsahuje všechno, co egyptolog mezinárodní úrovně po ukončení magisterského studia má umět,“ zdůraznil.

Čeští egyptologové mají v Egyptě i ve světě velmi dobrou pověst. Během půlstoletí dosáhli při výzkumu staroegyptské civilizace jedinečných objevů.

18. Student egyptologie Vlastimil Vrtal při práci | Foto: Tamara Kocourková

bre, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme