Karlovarský filmový festival končí, večer se rozdají ceny

Po devítidenním maratonu projekcí dnes v Karlových Varech končí 44. Mezinárodní filmový festival. Držitele hlavních cen vyhlásí porota na posledním večerním ceremoniálu. Tam si také americký herec, režisér a producent John Malkovich převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonio Banderas svými podpisy nešetřil

Kromě oficiálních glóbů se rozdávají také zvláštní ocenění. Jedno už včera dostal španělský herec a režisér Antonio Banderas, který přímo na projekci svého režijního počinu "Letní déšť" převzal od Jiřího Bartošky cenu prezidenta festivalu.

Radiožurnálu Banderas vysvětlil svoje neshody s režisérem Pedrem Almodóvarem, který ho počátkem osmdesátých let pro film objevil: "Odmítnul jsem dvě nabídky zahrát si v jeho filmech, to bylo v letech 1992 až 2000. A myslím, že se ho to dotklo."

Podrobné informace o Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech najdete na speciálním webu FILMŽURNÁL.

Zvaní hosté večer zhlédnou britský snímek scenáristy a režiséra Richarda Curtise "Piráti na vlnách", který se v českých kinech objeví od 30. července. Kromě oficiální festivalové poroty vyhlásí vítězný snímek také porota ekumenická. Ta oceňuje filmy, které nemusejí mít nutně křesťanské téma, ale které prosazují humanistické hodnoty.

Ceny ekumenické poroty v minulosti dostaly například filmy Andrzeje Wajdy, Nikity Michalkova nebo Andreje Tarkovského. V posledních letech porota ocenila snímek "Babel" s Bradem Pittem nebo "Motocyklové deníky", popisující mládí revolucionáře Che Guevary.

Naopak pomyslnou anticenu dostal na festivalu v Cannes kontroverzní film Larse von Triera "Antikrist". Podle informací Českého rozhlasu mají u ekumenické poroty největší šanci zabodovat íránský snímek "Dvacet" nebo srbský film "Bez konce".

S posledním dnem karlovarského festivalu v Praze startuje přehlídka některých snímků z jeho programu. V kinech Aero a Světozor potrvá až do 22. července. Oficiální Ozvěny karlovarského festivalu se konají už podesáté. Jejich organizátoři vycházejí z toho, že obrovskou porci snímků na karlovarském festivalu nelze fyzicky zvládnout nebo jsou beznadějně vyprodané. Zájemci tak v rámci Ozvěn dostávají další šanci.

Přečtěte si také:
Antonio Banderas v Karlových Varech představil svůj nový film
John Malkovich diskutoval s diváky na filmovém festivalu v Karlových Varech
Do Karlových Varů dorazil John Malkovich
Na MFF v Karlových Varech se naplno rozbíhají filmové projekce
Druhý český film dnes zasáhne do hlavní soutěže na MFF v Karlových Varech
Na MFF v Karlových Varech budou filmaři jednat s politiky
MFF Karlovy Vary představí šestnáct světových premiér

Půjdete do kina na film, oceněný na festivalu v Karlových Varech? Hlasujte v naší anketě!

Igor Maňour, Renáta Prátová, Vojtěch Berger, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme