Po dvou měsících vznikla v Karlovarském kraji koalice. Hejtmanem by měl být Kulhánek ze STAN

V Karlovarském kraji se zastupitelé po dvou měsících dohodli na podobě krajské koalice. Budou v ní STAN, Piráti, ODS a KDU-ČSL, Místní, VOK i SNK1. Mimo zůstane hnutí ANO, jež krajské volby vyhrálo, a SPD. Na uzavření koalice se ve středu dohodl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, SNK1 a VOK s ODS a KDU-ČSL.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jediným kandidátem na hejtmana je lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek | Foto: Václav Šlauf / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Nové vedení kraje by mělo v pondělí zvolit pokračující ustavující zastupitelstvo. Jediným kandidátem na hejtmana je lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek.

Spor o hejtmana Karlovarského kraje trvá, do hry se může vrátit vítězné hnutí ANO

Číst článek

Ačkoli obě uskupení už několik týdnů jednala a shodla se na programových prioritách i koaliční smlouvě, poslední překážkou byly požadavky koalice ODS a KDU-ČSL na početní zastoupení v radě.

Nakonec tento týden regionální sněm ODS schválil jeden ze dvou návrhů bloku 21 na prvního náměstka, jednoho radního a jednoho uvolněného zastupitele. Ve středu konečnou dohodu obě uskupení potvrdila.

„Shodli jsme se ve všech bodech, nenastal žádný zádrhel. Proto jsme finalizovali koaliční smlouvu a rádi bychom ji v pátek podepsali s tím, že jsme se shodli na všech věcech, které jsou potřeba k pondělnímu zastupitelstvu. To je zejména obsazení výborů,“ řekl ve středu kandidát na hejtmana Kulhánek.

Ačkoli blok ODS a KDU-ČSL disponoval ještě hlasem jedné zastupitelky zvolené za SNK1, Jitky Pokorné, výsledná koalice bude bez jejího podpisu. Zůstane ale členem klubu K5 (spolu se zastupiteli ODS a KDU-ČSL).

Politolog Balík: Pro KSČM armagedon, pro ČSSD katastrofa s jedinou šancí - předvolební koalice s ANO

Číst článek

Výsledná koalice bude mít v zastupitelstvu 25 z 45 hlasů. Složená bude ale z šesti volebních subjektů, přičemž některé z nich se skládají ze dvou i více stran a hnutí. Roztříštěnost úspěšných volebních stran byla jednou z překážek uzavření většinové koalice.

Hned po volbách se pokusilo sestavit koalici vítězné ANO, a to na půdorysu dosavadní krajské koalice s ODS, Piráty, Místními a nově kandidujícím sdružením SNK1 - Starostové našeho kraje. Jenže sestavení koalice hnutí ANO nevyšlo.

Paralelně vznikl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, části SNK1 a části VOK (Volby pro kraj). Pro sestavení koalice tak byly v podstatě dvě možnosti, a to vznik ve středu potvrzené koalice, nebo koalice sestavená z ANO, ODS a KDU-ČSL s podporou SPD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme