Na Karlovarsku se čelně srazily osobní vlaky. Nejméně dva lidé zemřeli a zraněných jsou desítky

U Perninku na Karlovarsku se srazily dva osobní vlaky. Nejméně dva lidé při nehodě zahynuli, devět lidí utrpělo střední až těžká zranění. U neštěstí zasahovalo sedm posádek z Karlovarského kraje, tři z Ústeckého i záchranáři z Německa, nasazeny byly čtyři vrtulníky záchranné služby, z toho jeden z Chemnitz. Trať je zavřená, stejně jako přilehlá silnice. Mluvčí policie Zuzana Týřová Radiožurnálu potvrdila, že byl zadržen jeden ze strojvedoucích.

Pernink (Karlovarsko) (Aktualizováno: 20:05 7. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová před 18.00 uvedla, že policie stále eviduje dvě úmrtí. „Ve vlacích jelo v době srážky asi 30 lidí včetně vlakového personálu. Nemocní jsou postupně odváženi do nemocnic. Policie v případu zahájila vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ řekla. Radiožurnálu také potvrdila, že policie zadržela jednoho ze strojvedoucích a vyšetřuje ho kvůli obecnému ohrožení.

13 cestujících je lehce zraněných, celkem záchranáři ošetřili 24 zraněných, řekl Radiožurnálu mluvčí krajské záchranky Radek Hes. „Na místě byly i lidé německé národnosti i z toho důvodu, že k nehodě došlo v příhraniční oblasti. Požádali jsme o pomoc i záchrannou službu z oblasti Saska, takže na místě zasahují i tři posádky jejich záchranářů, včetně jedné letecké záchranné služby z oblasti Chemnitz (Saské Kamenice),“ uvedl dále Hes. Nejvážněji zranění byli letecky přepraveni do nemocnic v Plzni, Ústí nad Labem a německého Zwickau (Cvikova), lehčí případy skončily v nemocnicích v Karlových Varech a v Sokolově.

Drážní inspekce odhadla škodu na 20 milionů korun. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala k nehodě došlo mezi stanicí Nové Hamry a dopravnou Pernink. Jednalo se o osobní vlak, který jel z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu, který se střetl s osobním vlakem jedoucím v opačném směru. „Dle prvotních informací je na místě větší počet zraněných. Provoz na trati je přerušen. Drážní inspekce bude šetřit příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku,“ uvedl Drápal. Podle webu Drážní inspekce se srážka stala krátce po 15. hodině.

Hasiči museli na místě vynést zraněné z vlaku. „Včetně zaklíněných osob. Zraněné pak po kolejích přenášeli na nádraží v Perninku, kde vzniklo shromaždiště,“ popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. 

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého byl v nemocnici v Karlových Varech vyhlášen takzvaný traumaplán„V tuto chvíli jsme už ošetřili pět lehčích zranění a už také přijel hasičský autobus s dalšími zraněnými. Nejtěžší případy jsou převáženy letecky do nemocnic vyšší třídy,“ informoval Podracký. V plzeňské fakultní nemocnici přistály dva vrtulníky, zřejmě se zraněnými z nehody.

Komplikace pro záchranáře

Nehoda se stala necelý kilometr od nádraží v Perninku v hornatém terénu, kde je velmi obtížné zasahovat. Záchranářům na místě terén komplikuje práce, potvrdila Radiožurnálu starostka Perninku Jitka Tůmová. „Je to hned padesát metrů za železničním viaduktem směrem z nádraží na Karlovy Vary. Terén tvoří z jedné strany stráň, z druhé strany je dolů sráz, takže hasiči nosí zraněné po kolejích.“

Po nehodě jsou obě kabiny vlaků zcela zdemolované. „Byla takto vyčleněna skupina hasičů a policistů, která prohledává okolí srážky, protože v takových případech se stává, že zranění jsou v šoku, opustí místo nehody a odejdou pryč,“ doplnil Kasal.

Na místo nehody vyjel i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Železniční trať je nyní zavřená, stejně jako přilehlá silnice. „V současné době je provoz přerušen. Mezi stanicemi Nejdek a Nové Hamry je zavedena náhradní autobusová doprava,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Provoz na trati bude obnoven asi ve středu, řekl ČTK Kasal.

Trať má podle šéfa Správy železnic Jiřího Svobody nejnižší stupeň zabezpečení. „Žádnou zabezpečovací techniku takováto trať nemá, vše je postaveno na lidském faktoru – konkrétně komunikaci mezi dispečerem a strojvedoucím. Ten má vždy ohlašovací povinnost o tom, kde se nachází a případně, zda může odjet,“ vysvětlil.

Podle Českých drah, které dopravu na trati provozují, se vlaky měly podle jízdního řádu křižovat ve stanici Pernink. Vlak z Karlových Varů má kapacitu 85 míst k sezení, vlak RegioShark, který jel do Karlových Varů, může vézt až 120 sedících pasažérů. České dráhy zřídily bezplatnou linku první psychologické intervence 800 100 064.

ČTK, aku, och, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme