Od pondělí se v šesti krajích do škol vrátí žáci druhého stupně, rozhodla vláda. Budou mít rotační výuku

  • Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.
  • Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. Schválila to ve čtvrtek vláda. Informovala o tom mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.
  • Od 10. května se potom podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) otevřou mateřské školky a druhé stupně základních škol po celé republice. „Kdyby byla v nějakém okrese situace vyhodnocená jako riziková, tak ministerstvo a paní hygienička mají možnost lokálního zásahu,” dodal. Druhé stupně budou fungovat v rotačním schématu.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 17:36 29. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti gymnázia | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na tiskové konferenci zároveň uvedl, že se od 3. května otevřou školky v krajích, kde je nejlepší epidemiologická situace, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji.

Testování ve firmách a školách bude nutné nejméně do konce května, řekl Arenberger

Číst článek

Od pondělí se potom budou zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů základní škol testovat na covid-19 jen jednou týdně, řekl Plaga. Žáci druhého stupně dvakrát. Střední školy, kde v současnosti probíhá jen praktická výuka, podle Plagy nejspíš dojde 17. května.

Od 10. května se budou do lavic vracet i někteří studenti vysokých škol. „Od 10. 5. bude také možný návrat zbývajících ročníků vysokých škol na praktickou a klinickou výuku,“ řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Dosud je na vysokých školách povolená praxe jen ve zdravotnických či farmaceutických oborech a v posledních ročnících ostatních oborů.

Na vysokých školách zároveň podle něj bude probíhat pilotní PCR testování. Náklady na testování jim proplatí stát.

„Státní hmotné rezervy uvolní 185 tisíc kusů AG testů pro potřeby ministerstvo školství, reaguje se tím na zrušený tendr. Od 3. května bude testování ve školách v jiném režimu - pedagogický a nepedagogický se bude testovat jednou, stejně jako první stupně, druhé stupně, které se vrací, se budou testovat dvakrát týdně,” dodal.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Při postupném návratu žáků do škol postupuje ministerstvo nyní regionálně podle počtu nově nakažených na 100 000 obyvatel, klesnout musí pod 100 za posledních sedm dní. Celostátně je teď v Česku týdenní průměr výskytu koronaviru 146 případů na 100 000 obyvatel.

Školy v Česku se kvůli epidemii zavřely 1. března, výuku na dálku měla většina již řadu týdnů předtím. Prezenčně byly možné individuální konzultace. Od 12. dubna se otevřely školky pro děti zdravotníků a dalších profesí a pro předškoláky. Žáci prvního stupně základní školy se začali střídat po týdnech v rotační výuce.

Bez ní se učí školáci z malých škol do 75 dětí a žáci speciálních škol. Od 19. dubna mají žáci druhého stupně a středních škol možnost skupinových konzultací v počtu do šesti dětí. Toto pondělí se pak obnovila praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol.

Povinné je testování na covid-19. Výjimkou jsou mateřinky v regionech s nižším výskytem nákazy, kde jsou školky otevřené kompletně. V mateřských školách se nikde nemusí nosit ani roušky či respirátory, které jsou jinak ve vyšších stupních škol rovněž povinné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme