Dopravní podnik znovu otevřel stanici metra na Karlově náměstí. Sovětské eskalátory nahradily nové

Pražský dopravní podnik v pátek slavnostně zprovoznil eskalátory a vestibul ve stanici metra B Karlovo náměstí ve směru na Karlovo náměstí. Náklady na opravu jsou odhadovány na 225 milionů korun, přesná částka bude známá až po dokončení vyúčtování. Stanice byla uzavřena asi 10 měsíců. Schody jsou nyní ve zkušebním provozu, který potrvá půl roku. Dopravní podnik ve stanici buduje výtah pro vozíčkáře. Chystá také opravy v dalších stanicích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský dopravní podnik zprovoznil eskalátory a vestibul ve stanici metra B Karlovo náměstí. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Dopravní podnik nechal ve stanici vyměnit staré sovětské eskalátory Petrohrad za nové. „Jsou to modernizované technologie, není to jenom výměna eskalátorů, která byla poměrně náročná logisticky. Eskalátory, ta tři ramena, jsou v úzkém prostoru, kam bylo složité je dostat,“ řekl Tomáš Koranda, předseda představenstva firmy Hochtief, která vestibul opravovala.

Co se v noci děje v tunelech metra? Lucie Výborná natáčela s Josefem Jeníčkem z dopravního podniku

Číst článek

Eskalátory měří 64 metrů s převýšením 31,9 metru. Staré schody byly ve stanici od počátku 80. let a jejich odstraňování trvalo 35 dnů. Jeden schod vážil až 40 kilogramů. Nové jsou o více než polovinu lehčí. Kompletně byl opraven celý eskalátorový tunel.

Ve stanici bylo vyměněno osvětlení, opraveny podhledy, vyčištěny byly obklady a zrekonstruovány rozvody elektřiny. Na obklady byly naneseny antigraffiti nátěry a vyčištěny jsou nástěnné malby. Dopravní podnik nechal vybudovat nový nerezový odvodňovací systém a odstranit průsaky vody.

Další rekonstrukce

Dopravní podnik Praha na Karlově náměstí začal budovat také výtahy pro vozíčkáře a matky s kočárky ústící do domu vedle Václavské pasáže. Cestující nejprve z povrchu sjedou výtahem do propojovací chodby. Odtud se následně zhruba osm desítek metrů dlouhou chodbou dostanou k výtahům, které je dopraví přímo na nástupiště. Po dokončení výtahů bude Karlovo náměstí 46. bezbariérovou stanicí z celkového počtu 64 stanic metra.

Výstavba metra D má zelenou, vzkázal náměstek pro dopravu v Praze. Majitelé pozemků stáhli žalobu

Číst článek

Karlovo náměstí není jedinou stanicí, která bude zrekonstruovaná. „Máme plán rekonstrukce stanic. Připravuje se rekonstrukce vestibulu Na Knížecí, to znamená ve stanici Anděl, připravujeme Jiřího z Poděbrad či Floru,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski. Podnik nyní zpracovává studii, která určí, jak a které schody musí být vyměněny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme