Karlovarský Thermal má řídit Vladimír Novák. Jeho úkolem bude oprava hotelu i bazénu

Novým ředitele hotelu Thermal bude Vladimír Novák. Nastoupí na začátku října. Bude mít na starosti i rekonstrukci hotelu a bazénu, který by měl být otevřen v červnu 2021. Rekonstrukce hotelu, jehož vlastníkem je stát, vyjde na 580 milionů korun. Bazén stát opraví za 110 milionů, ale provozovat ho bude soukromá společnost Saunia, řekla v pátek novinářům ministryně financí Alena Schillerová za ANO.

Fotogalerie Karlovy Vary (Aktualizováno: 15:25 30. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na přípravě rekonstrukce hotelu se podle Schillerové podílejí památkáři z karlovarského magistrátu i památkový ústav v Lokti.

„Snažíme se, aby ten hotel byl v maximální míře tak jako kdysi, měl stejnou barevnost, stejné chodby, podobné dveře. Ale nemůžeme vést nekonečné debaty o tom, jestli má být něco tak nebo jinak,“ řekla Schillerová.

Lesk i rez hotelu Thermal. Jak vypadá perla brutalismu před rekonstrukcí?

Číst článek

Dosud byla v Thermalu, který není kulturní památkou, opravena kvůli havarijnímu stavu střecha nad kongresovou částí i požárem poničené balneocentrum. Vyhlášená je také zakázka na zateplení hotelu. Podle Schillerové plánovaná výstavba wellness centra u venkovního bazénu nebude balneocentru nijak konkurovat, protože jde o odlišné služby.

Budoucí ředitel hotelu Vladimír Novák řekl, že v současné době je Thermal živ z klientů ze Středního východu, Ruska, Německa a na čtvrtém místě jsou čeští klienti. Rád by se pokusil znovu přilákat více ruských klientů a ve spolupráci s bazénovým centrem i české, a to i rodiny s dětmi.

Zástupce společnosti Saunia Jan Holeček v pátek řekl, že studie rekonstrukce bazénu zatím počítá s jeho zachováním v původním půdorysu, tedy s délkou 49,7 metru. Zázemí má tvořit saunové a wellness centrum se dvěma gastroprovozy, přičemž jeden má sloužit jen návštěvníkům centra a druhý má být přístupný i veřejnosti zvenku.

Modernizace hotelu Thermal a bazénového komplexu | Zdroj: Ministerstvo financí

Marie a Jan Kordovští, vnoučata architektky a autorky hotelu Thermal Věry Machoninové, s modernizací souhlasí. Mají k ní ale určité výhrady.

Jsme rádi, že ministerstvo financí do modernizace investuje. Hotel Thermal je jedna z našich nejvýznamnějších architektonických památek pozdní moderny a jeho rekonstrukce si, dle našeho názoru, zaslouží výjimečnou pozornost,“ uvedli na facebooku Respekt Madam.

Mají k ní ale určité výhrady, například se jim nelíbí vzhled nových pokojů. „Nové fotografie vzorových pokojů potvrzují, že jejich návrh v ničem neodpovídá původním myšlenkám našich prarodičů a jejich kvalita je hluboko pod čtyřhvězdičkovým standardem,“ dodali.


Premiér a šéf ANO Andrej Babiš k tomu na twitteru uvedl: „Nový ředitel hotelu Vladimír Novák mě ujistil, že bude s potomky rodiny architektů komunikovat a celá rekonstrukce by měla probíhat citlivě.“

Modernizace hotelu Thermal a bazénového komplexu | Zdroj: Ministerstvo financí

O hotelu Thermal

Karlovarský hotel Thermal skončil v loňském roce ve ztrátě po zdanění téměř 9,7 milionu korun. V roce 2017 dosáhl zisku 4,4 milionu korun. Na výsledku hospodaření hotelu, který je ve vlastnictví státu a správě ministerstva financí, se podílely důsledky požáru, který v roce 2017 silně poškodil balneologickou část hotelu.

Podle anket mezi obyvateli města je hotel Thermal a venkovní bazén, který je už několik let mimo provoz, jedním z největších problémů města. Nepostradatelný je pro filmový festival, pro jehož potřeby byl také postaven.

Značné obavy z nadcházející rekonstrukce hotelu vyjádřila na začátku července vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena. Současný stav budovy označila za systematickou destrukci.

Modernizace hotelu Thermal a bazénového komplexu | Zdroj: Ministerstvo financí

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme