Karlovy Vary jsou pro turisty z bývalého SSSR cenově nedostupné

Česko se stává stále více cílem turistů ze zemí bývalého Sovětského svazu. Vedle tradičního zájmu Rusů roste počet návštěvníků ze zemí, jako je Ukrajina, Litva, Lotyšsko či Estonsko. Podle české centrály cestovního ruchu se k nám nejen rádi vracejí, ale doporučují návštěvu svým známým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolonáda, Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

„Asi nikoho nepřekvapí, že tím největším lákadlem je Praha,“ říká vedoucí Oddělení výzkumu a analýz CzechTourism Markéta Vogelová.

Z Česka láká turisty zejména historie, architektura, hrady a zámky, jejichž interiéry jsou pro turisty velmi příjemným překvapením.

Pokud turista přijede do České republiky poprvé, chce vidět nejvíce propagovaná místa: Prahu, Český Krumlov nebo Karlovy Vary. Při delších či opakovaných návštěvách je podle Martiny Vogelové však zřejmá obrovský zájem nahlédnout do dalších regionů.

„Rusové, Ukrajinci říkají, že nechtějí vidět jenom další turisty. Chtějí vidět Čechy, jak Češi žijí. Chtějí do restaurace, kde jsou Češi, do autentické, ne turistické restaurace,“ specifikuje zájmy východních turistů Markéta Vogelová a dodává, že zájem je i o venkovské regiony a přírodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Markéta Vogelová, vedoucí Oddělení výzkumu a analýz CzechTourism, vysvětlovala ve Světě o osmé na Rádiu Česko, proč je Česká republika pro turisty z Ruska a Ukrajiny stále více atraktivní destinací

V této skupině turistů roste také zájem o pobyt na horách či ve sklípcích na jižní Moravě.

Pro příjezd do České republiky platí vízová povinnost. Pro turisty z Ruské federace však víza jako taková nejsou podle Markéty Vogelové překážka, ačkoli jako překážku lze chápat administrativní proces získání víza.

„Procedura získání víza do České republiky je obtížnější než do ostatních zemí Schengenu,“ vysvětluje Markéta Vogelová a dodává, že vízová povinnost brání spontánnímu uspořádání návštěvy. Pokud by došlo ke zjednodušení vízové povinnosti, významně by to napomohlo pasivnímu turistickému ruchu.

Atraktivita České republiky pro turisty z bývalého SSSR spočívá zejména v jeho poloze. Turisté ji chápou jako most do západní Evropy.

„Jsme ta nejzápadnějších z východních zemí. Pokud chtějí navštívit Evropu, Česká republika je první volba,“ říká Markéta Vogelová a dodává, že výhodou je i menší jazyková bariéra, podobná historie či pro Rusy překvapivě vstřícné chování Čechů.

Pro většinu turistů z Ruské federace je Česko i cenově příznivou destinací. Výjimkou jsou Karlovy Vary, které ač jsou vnímány jako specificky ruská destinace, bývají pro většinu běžných turistů z Ruska finančně nedostupné.

„Co se týče přímo Karlových Varů, tak většina těch běžných Rusů má obavy, že toto místo je pro ně zcela cenově nedostupné, že na to prostě nemají peníze,“ dodává Markéta Vogelová.

Rusko a Ukrajina však patří mezi země s nejvyšší denní útratou, čili jsou pro Českou republiku významným přínosem. Důležitým faktorem je také fakt, že ruští turisté zůstávají v našem regionu ze všech turistů nejdéle.

„Když si vezmeme, že Rusové zůstávají ze všech turistů tady u nás nejdéle, tak když to vynásobíme, tak prostě oni mají z hlediska té bonity vlastně klíčovou roli pro Českou republiku,“ uzavírá Markéta Vogelová.

Agentura CzechTourism má v Ruské federaci hned dvě zastoupení – v Moskvě a Jekatěrinburgu. Obě zapracovávají výsledky svého výzkum do dalších marketingových plánů.

Vladimír Kroc, Ladislav Dvořák, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme