Spor o hejtmana Karlovarského kraje trvá, do hry se může vrátit vítězné hnutí ANO

Jednání o koalici v Karlovarském kraji momentálně skončilo kvůli sporu o funkci hejtmana. Trvá na něm koalice ODS a KDU-ČSL, která má v 45členném zastupitelstvu čtyři křesla. S blokem 21 zastupitelů za STAN, Piráty, Volby pro kraj, Místní a SNK1 se přitom na programových cílech shoduje. ODS s KDU-ČSL se tak může ještě vrátit k jednání o koalici s hnutím ANO.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Blok 21 zastupitelů a ODS s KDU-ČSL se chtěl na společné koalici dohodnout do čtvrtka, kdy bude pokračovat přerušené jednání nového krajského zastupitelstva. Bez dohody o personálním složení rady to ale není reálné.

ODS a KDU-ČSL trvají na místě hejtmana a minimálně jednoho dalšího radního. Blok 21 zastupitelů nabízí místo prvního náměstka, dalšího radního a možnost nominovat jednoho uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru.

Ústecký kraji ovládne koalice ANO, ODS a Spojenci pro kraj. Hejtmanem bude Jan Schiller

Číst článek

Pohled na vyjednávání je z obou stran zcela odlišný. „Takový model, který obsazuje třetinu Rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery,“ uvedl lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA).

„Je smutné, že vzniku většinové krajské koalice, ve které je shoda na programových prioritách i na koaliční smlouvě, brání nerealistický požadavek koalice ODS/KDU-ČSL na pozice v krajské exekutivě na úkor dalších partnerů,“ doplnil.

Lídr ODS a možný kandidát na funkci hejtmana za koalici ODS a KDU-ČSL Karel Jakobec to vidí jinak. „Naše požadavky na postavení v koalici jednoznačně vycházejí z významu a strategického postavení našich zastupitelů pro budoucí vládu Karlovarského kraje. S politováním musíme konstatovat, že zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka nevyšli naší koalici nijak vstříc a svou nabídku nijak neupravili. A to přesto, že po pro programové stránce se nenalezl sporný bod,“ uvedl Jakobec.

ANO zpět ve hře? 

Jednička kandidátky Místních Patrik Pizinger uvedl, že rozpor mezi deklarovanou snahou postavit kraj na nohy a trváním na pozici hejtmana i přes programovou shodu je pro něj nepochopitelný. Přitom třeba Místní získali ve volbách také čtyři mandáty.

Novou hejtmankou Plzeňského kraje se stala Ilona Mauritzová. Získala 28 hlasů zastupitelů, 13 bylo proti

Číst článek

„Nechť ODS a KDU-ČSL vysvětlí svým voličům, že mohli být součástí funkční koalice, která se programově shodla, ale dali raději přednost funkcím,“ řekl. 

Při neshodě bloku 21 zastupitelů s ODS a KDU-ČSL se tak v názorově rozděleném zastupitelstvu jeví jako jedna z možností koalice ANO a ODS a KDU-ČSL s podporou například SPD nebo jednotlivců, kteří by hlasovali v rozporu se stanovisky stran, za něž byli zvoleni.

Teoreticky je možné, že současná patová situace vyústí v nové jednání všech stran, což by vrátilo do hry právě i ANO. „Věříme, že blok v čele s panem Kulhánkem konečně přestane blokovat sestavení funkční krajské vlády. Doufám, že už skončí tato jejich ostuda a všichni si sedneme k jednomu stolu. ANO je připraveno jednat o prioritách kraje a neklade si pro další jednání žádné nesmyslné podmínky," řekla v pondělí krajská předsedkyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme