Karlovy Vary přivítaly další hereckou hvězdu - amerického herce Dannyho Glovera

Na karlovarský filmový festival přijel jeden z nejuznávanější černošských herců současnosti, Američan Danny Glover. K jeho nejslavnějším rolím patří postava Rogera ve čtyřech pokračováních akčního hitu Smrtonosná zbraň. Do hlavní soutěže dnes zasáhne další český film - snímek Karamazovi Petra Zelenky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

43. MFF Karlovy Vary | Foto: Jan Rosenauer, Hanka Shánělová, Jiří Chum

Na festivalu převezme Danny Glover Cenu prezidenta přehlídky Jiřího Bartošky. Dostávají ji osobnosti, které v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti, zásadním způsobem přispívají k rozvoji filmové tvorby.

V hlavní soutěži o Křišťálový glóbus se dnes představují dva filmy. Český snímek režiséra Petra Zelenky Karamazovi a rusko-bulharské drama Zajatec režiséra Alexeje Uchitela.

Také v soutěži dokumentárních filmů karlovarského festivalu bude dnes uveden další domácí snímek - film Bye Bye Šanghaj. Režisérka Jana Boková film natočila v česko-argentinské koprodukci. Je o muži na cestě z Buenos Aires, přes Paříž do Prahy a zpátky:

"Je to vlastně taková reflexe na exil. Žije prostě celá léta v Brazílii a vždycky když přijede do Prahy, tak se mu něco strašného stane. Tak pokaždé říká: 'Tady to za nic nestojí, tady je to Bye Bye Šanghaj'." Včera v soutěži dokumentů uvedla svůj snímek nazvaný René režisérka Helena Třeštíková . V tomto časosběrném filmu sledovala dvacet let života delikventa a osobitého spisovatele Reného Plásila mezi vězením a krátkými pobyty na svobodě.

Helena Třeštíková ve vysílání Radiožurnálu řekla, že současné české dokumentaristice nechybí nápady a lidé, ale v prvé řadě finance: Kinematografie česká je podfinancovaná. Kdyby se srovnaly filmy v soutěži a jejich náklady, tak by se určitě prokázalo, že ty české filmy byl natočeny za nejmíň peněz. Protože obecně jde u nás do dokumentu málo peněz. Ale my už jsme se naučili nějak s tím žít, využívat eventuálně nějakých fondů. Například René, jako první český dokument, získal finance z fondu Media - to je fond Evropské unie pro podporu kinematografie."

Vydejte se s Radiožurnálem na 43. MFF Karlovy Vary! Poslouchejte každý všední den od 12.30 do 15.00 hodin a o víkendu od 14.00 do 15.00 hodin živé vysílání Radiožurnálu přímo ze studia v hotelu Thermal nebo dopolední a odpolední Filmžurnál na karlovarské frekvenci 102,6 MHz. Víc informací a program vysílání najdete na www.radiozurnal.cz/filmzurnal.

Katarína Brezovská, Petr Benetka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme