Karlovy Vary se už připravují na případnou evakuaci

Karlovy Vary se už chystají na případnou evakuaci. Voda z Ohře a říčky Teplé se na několika místech už vylila z břehů a hladina Ohře stále stoupá. Autobusy na evakuaci obyvatel by měl poskytnout karlovarský dopravní podnik. V povodí Labe zvolna stoupají hladiny na středních a dolních tocích. Stav ohrožení platí stále na řece Dědině u Hradce Králové, na Labi v Němčicích u Pardubic a na Cidlině v Novém Bydžově a v Sánech. Voda ale neohrožuje žádné budovy. Meteorologové varují před dalšími srážkami; záplavy podobné těm, které pamatujeme z roku 1997 ale podle odborníků zatím nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Alexandra Mlejnková

Karlovy Vary urychlují přípravy na záplavy. Voda z Ohře a říčky Teplé se na několika místech už vylila z břehů, a tak povodňová komise chystá scénář případné evakuace. Autobusy by měl poskytnout karlovarský dopravní podnik. Problém je ale s povodňovými pytli. Tyto vaky, které se naplňují pískem a slouží k vybudování protipovodňových zábran, totiž do města stále nedorazily. Radnice je proto chce dovézt co nejrychleji z nedaleké Nové role, kde jich mají dostatek. Hladina Ohře přitom stále stoupá. V Karlových Varech naměřili průtok téměř 290 metrů krychlových za sekundu. Podle meteorologů to večer bude ještě víc.

Kvůli velké vodě policie už o víkendu uzavřela silnici mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi. Během dopoledne zalila Orlice silnici u Krňovic a uzavřena musela být také silnice třetí třídy v Opočně na Rychnovsku.

Třetí stupeň povodňové pohotovosti, který v neděli platil na řece Stěnavě v Otovicích na Náchodsku, už byl ve večerních hodinách odvolán.

V jižních Čechách je vyhlášen první povodňový stupeň na třech místech, a to na Otavě na Modravě, v Sušici na Klatovsku a na Nežárce v Lásenicích na Jindřichohradecku. Hydrometeorologové zatím nepředpokládají, že by se Otava mohla vylít z koryta.

V Praze byl dnes překonán teplotní rekord. Teplota vzduchu se totiž pohybovala kolem 13cti stupňů Celsia. Na zimu nezvykle teplé počasí má pokračovat i v dalších dnech. Více řekl Radiožurnálu František Šopko, Český hydrometeorologický ústav. "Dnes ve 14 hodin bylo na pražském Klementinu naměřeno 13, 8 °C, to znamená, že byl překonán teplotní rekord z let 1834 a 1983. Lze očekávat, že teplotní rekord bude překonán i zítra, protože zítřejší rekord je zatím 11 stupňů a teploty očekávané jsou tak kolem 12-13 stupňů."

Nejen tající sníh a srážky, ale i silný vítr komplikuje v někerých částech republiky každodenní život. Právě kvůli silnému nárazovému větru, akutnímu lavinovému nebezpečí a špatné viditelnosti horská služba důrazně varuje turisty před hřebenovými túrami. Silný vítr zasáhne totiž naší republiku i v průběhu dnešního dne. Podle Marie Odstrčilové z Českého hydrometeorologického ústavu by však už ani na hřebenech hor neměla jeho rychlost dosáhnout síly orkánu, jako tomu bylo o víkendu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme