Po jednom dni práce je Karlův most čistý. ‚Dosud to byl nejrozsáhlejší vandalismus,‘ říká restaurátor

Restaurátor, který pro pražskou Technickou správu komunikací od soboty odstraňoval graffiti z Karlova mostu, skončil s pracemi v neděli večer. V pondělí to řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Dodala, že na místě se ještě uskuteční kontrola s památkáři, kteří rozhodnou, zda budou potřeba další úpravy. K poškození mostu se v sobotu policii přihlásil mladý muž.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti na Karlově mostě

Graffiti na Karlově mostě | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Modré nápisy v angličtině se objevily na mostě v pátek, pokrývaly pravou stranu zábradlí a části podstavce jedné ze soch a lampy. Případem se v pátek začali zabývat policisté, Technická správa komunikací pak zajistila odstranění graffiti, kvůli kterému restaurátor Jakub Tlučhoř přerušil dovolenou.

Muž se přiznal k posprejování Karlova mostu. Poznal se na videu a přihlásil se na policii

Číst článek

Čištění začalo v sobotu po poledni a trvalo do večera následujícího dne. „Na místě ještě bude kontrola se zástupci památkové péče a další postup bude upřesněn,“ uvedla v pondělí Lišková. Tlučhoř je odborným restaurátorem s licencí na kulturní památky, což je nutná kvalifikace pro podobné práce. Vandalské projevy sprejerů podle svých slov odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za nejrozsáhlejší.

Policie měla při řešení případu k dispozici kamerové záběry, na základě kterých se jí v sobotu v podvečer přihlásil nezletilý pachatel. Podle záběrů s ním byla ještě dívka, jejíž totožnost policie také zná. U obou nicméně nemůžou policisté kvůli nezletilosti sdělit totožnost. Trestný čin poškození cizí věci může soud potrestat až tříletým vězením, mladistvým v případě prokázání viny hrozí nižší tresty. Škoda, kterou na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun.

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci nechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme