Po jednom dni práce je Karlův most čistý. ‚Dosud to byl nejrozsáhlejší vandalismus,‘ říká restaurátor

Restaurátor, který pro pražskou Technickou správu komunikací od soboty odstraňoval graffiti z Karlova mostu, skončil s pracemi v neděli večer. V pondělí to řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Dodala, že na místě se ještě uskuteční kontrola s památkáři, kteří rozhodnou, zda budou potřeba další úpravy. K poškození mostu se v sobotu policii přihlásil mladý muž.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti na Karlově mostě

Graffiti na Karlově mostě | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Modré nápisy v angličtině se objevily na mostě v pátek, pokrývaly pravou stranu zábradlí a části podstavce jedné ze soch a lampy. Případem se v pátek začali zabývat policisté, Technická správa komunikací pak zajistila odstranění graffiti, kvůli kterému restaurátor Jakub Tlučhoř přerušil dovolenou.

Muž se přiznal k posprejování Karlova mostu. Poznal se na videu a přihlásil se na policii

Číst článek

Čištění začalo v sobotu po poledni a trvalo do večera následujícího dne. „Na místě ještě bude kontrola se zástupci památkové péče a další postup bude upřesněn,“ uvedla v pondělí Lišková. Tlučhoř je odborným restaurátorem s licencí na kulturní památky, což je nutná kvalifikace pro podobné práce. Vandalské projevy sprejerů podle svých slov odstraňoval z nejstaršího mostu v metropoli už několikrát, tento případ ale označil za nejrozsáhlejší.

Policie měla při řešení případu k dispozici kamerové záběry, na základě kterých se jí v sobotu v podvečer přihlásil nezletilý pachatel. Podle záběrů s ním byla ještě dívka, jejíž totožnost policie také zná. U obou nicméně nemůžou policisté kvůli nezletilosti sdělit totožnost. Trestný čin poškození cizí věci může soud potrestat až tříletým vězením, mladistvým v případě prokázání viny hrozí nižší tresty. Škoda, kterou na jedné z nejznámějších památek Česka vznikla, byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun.

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci nechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme