Graffiti na Karlově mostě přes noc kdosi odstranil. Restaurátoři plánovali práci do půlky srpna

Velké graffiti na Karlově mostě, které měla na svědomí dvojice Němců, je pryč. Z historické památky ho někdo odstranil během noci ze soboty na neděli. Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové se k akci zatím nikdo nepřihlásil. Restaurátoři přitom v sobotu začali pilíř od sprejerského nápisu čistit. S prací měli být hotovi do 15. srpna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posprejovanou část Karlova mostu kdosi přes noc vyčistil | Zdroj: ČTK

Restaurátor Jan Mjartan, který má čištění Karlova mostu na starost, v pátek podepsal s TSK na zakázku smlouvu. A s kolegyní se – za pomoci chemických čističů a kartáčku – o víkendu pustili do odstranění nápisu.

Po graffiti na Karlově mostě zůstaly zbytky barvy. Restaurátoři budou muset památku dočistit

Číst článek

„Restaurátoři v sobotu pracovali na místě asi do pěti hodin odpoledne. Když ráno v 10.00 přišli, tak to bylo odstraněno,“ popsala Lišková České televizi, která odstranění graffiti upozornila.

Zástupci TSK a památkáři se v pondělí dopoledne na místě sejdou, aby zjistili, zda nebyl při odstranění graffiti poškozen kámen. 

Nápisem přibližně pět metrů dlouhým a dva metry vysokým pilíř Karlova mostu posprejovali dva němečtí mladící v polovině července. Po upozornění svědků je policie ještě na místě zadržela. Soud jim uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty.

Vzhledem k velikosti graffiti museli metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu. Restaurátorskému záměru předcházel rozbor použitých sprejů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme