Po graffiti na Karlově mostě zůstaly zbytky barvy. Restaurátoři budou muset památku dočistit

Neobjasněné očištění pilíře Karlova mostu od sprejerského nápisu v noci na neděli někdo provedl neodborně. Na zdi zůstaly zbytky zateklé barvy, uvedla v pondělí mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Do spár mohlo zatéct také ředidlo. Památkáři proto nyní odebrali na místě vzorky kamene. U Karlova mostu se kvůli odstraněnému graffiti ráno sešli zástupci magistrátních památkářů, Národního památkového ústavu a TSK.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:20 29. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„K očištění došlo nějakým proudem. Na zemi jsou stékance. Jestli byla použita chemikálie, nemusíme nyní poznat. Kdyby to byla chemikálie, byla by to jistě těkavá látka, která nemusí být cítit,“ popisuje restaurátor Jan Mjartan, který měl odstranění graffiti na starost. V pátek podepsal s Technickou správou komunikací na zakázku smlouvu.

Graffiti na Karlově mostě přes noc kdosi odstranil. Restaurátoři plánovali práci do půlky srpna

Číst článek

„Nebylo odstraněno dokonale, tady vidíme zbytky barev. Nevíme, jakým prostředkem to bylo vykonáno,“ dodává pro Radiožurnál Mjartan.

Neodborné odstranění

Restaurátoři pak mají pomocí laboratorních testů zjistit, jaký prostředek byl k očištění kamene použit. Podle Alexandry Burešové z Národního památkového ústavu při neodborném odstranění hrozí, že bude památka poškozena. 

„Nevíme, jakým způsobem k tomu odstranění došlo, jaký byl použit prostředek a metoda. Na to dá odpověď až expertiza. Rozhodně by se to takto ale řešit nemělo,“ řekla Radiožurnálu s tím, že tato akce památkářům jejich práci spíše zkomplikovala.

„Budou odebrány vzorky nejen kamene, ale i částí, kde nedošlo k odstranění barvy. Mohlo tam zatéct třeba ředidlo,“ dodala mluvčí TSK Barbora Lišková. Výsledky testů mají mít památkáři během několika dní. Podle Liškové je zároveň smlouva s restaurátorem na 40 tisíc korun stále platná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní památku Karlův most mohl někdo neodborným odstraněním i poškodit, popisuje Alexandra Burešová z Národního památkového ústavu

Po laboratorním rozboru bude muset restaurátor podle Liškové pilíř dočistit, případně kameny ošetřit. Výsledky z laboratoře by měly být k dispozici do několika dnů.

K neočekávanému očištění kamenů se dosud nikdo nepřihlásil. Na místě nejsou městské kamery, podle Liškové mohly akci zachytit maximálně soukromé kamery, pokud v okolí jsou.

Podle památkářů byla odstranění malby provedeno proudem | Foto: Michaela Prucková

Šetření z vlastní inicativy

Policie se už případem začala zabývat. „Policie České republiky dosud neobdržela oznámení, že došlo k nějakému porušení. Z vlastní iniciativy se touto věci zabýváme a prověřujeme její okolnosti,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová bez dalších podrobností.

Restaurátoři zjišťují rozsah škod na Karlově mostě. Chemie z čistění graffiti zřejmě vnikla do kamenů

Číst článek

Vzhledem k velikosti graffiti museli metodu čištění schválit památkáři z pražského magistrátu i generálního ředitelství Národního památkového ústavu.

Restaurátorskému záměru předcházel rozbor použitých sprejů. Graffiti pak restaurátoři začali odstraňovat v sobotu a plánovali, že práce budou trvat asi dva týdny.

Most posprejovali dva němečtí mladící před dvěma týdny. Po upozornění svědka je policie na místě zadržela. Soud jim uložil roční podmínky, pětileté vyhoštění a peněžité tresty 100 tisíc korun. Uhradit musejí také škodu 40 tisíc korun.

‚Zásadní obrat‘

Cizinci podali odpor proti trestům za posprejování Karlova mostu. Soud bude řešit i odstranění graffiti

Číst článek

Obhájce turistů v pondělí podal odpor proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1. Soudkyně tak na počátek září nařídila hlavní líčení. Bude se na něm podle mluvčí soudu Dany Šindelářové řešit i otázka neobjasněného odstranění graffiti v noci na neděli.

Cizinci si nejprve zvolili obhájce, který se ale neúčastnil červencového zasedání, na kterém soudkyně Pavla Hájková rozhodla o potrestání obou mužů. V den soudního zasedání zaslal plnou moc k jejich zastupování. Soud zasedání dokončil a rozhodl.

Soudkyně uvedla, že je rozhodnutí pravomocné. Státní zástupce s ním souhlasil. Následně ale soud zaslal verdikt zvolenému obhájci, který v zákonné lhůtě podal proti oběma trestním příkazům opravný prostředek - odpor, uvedla mluvčí s tím, že se jedná o „poměrně zásadní obrat“.

kne, mpr, sle, tpa, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme