Za posprejování Karlova mostu podmínka, potvrdil soud. Německý turista musí zaplatit i 100 tisíc

Pražský městský soud ve středu potvrdil roční podmíněný trest německému turistovi, který spolu se svým bratrem loni v létě posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Jedenatřicetiletému cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. Odvolací senát tak zamítl Wittigovo odvolání. Stejný trest udělený před rokem jeho mladšímu bratru Niclasu Steigerovi již nabyl právní moci.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:30 9. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva cizinci posprejovali Karlův most.

Dva cizinci posprejovali Karlův most. | Zdroj: MP Praha

„My jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že i vina obžalovaného Wittiga byla jednoznačně prokázána,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Tomáš Kubovec. Prvoinstanční soud podle něj provedl veškeré důkazy a správně je zhodnotil. Rozhodnutí je pravomocné.

Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři. Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.

Žádná barva na rukou?

Wittigův advokát v odvolání poukazoval na nedostatek důkazů k cizincovu odsouzení. Uvedl, že v případu svědčili pouze dva lidé a v jejich výpovědích byly značné rozpory. „Z mého pohledu je nejdůležitější, že na rukou mého klienta nebyla nalezena žádná barva,“ prohlásil.

Šestnáctiletý umělec oživil zeď nemocniční budovy. Odběrové centrum v Brně zdobí tematické graffiti

Číst článek

Obaly sprejů byly totiž podle právníka značně špinavé a nebylo možné, aby se sprejer od nich neumazal.

S tím však nesouhlasila státní zástupkyně ani soudce. Poukázali na výpověď jednoho ze strážníků, kteří přijeli na místo. Podle něj se Wittig na čas vzdálil a ruce si otřel. Soudce neshledal ani výrazné rozpory mezi výpověďmi svědků. „Je pravdou, že jsou tam určité nuance,“ uvedl. Podle něj ale svědci v podstatě potvrdili výpovědi městských strážníků.

Odvolací senát se s prvoinstanční soudem shodl i na uloženém trestu. Podle Kubovce není roční podmínka za posprejování pilíře nepřiměřeně přísná. „Je notorietou, že Karlův most je význačná památka,“ řekl. Za trestný čin poškození cizí věci hrozilo sprejerům až tříleté vězení.

Wittig se odvolacího jednání účastnil přes videokonferenci. Uvedl pouze, že se připojuje k návrhu svého advokáta na zrušení prvoinstančního rozsudku a zproštění obžaloby. Jeho právník po vyhlášení verdiktu odmítl novinářům kauzu komentovat.

Posprejovaná památka

Nápis se na pilíři mostu objevil loni v polovině července. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 tisíc korun.

V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme