Muž, který odstranil graffiti z Karlova mostu, se setkal s Hřibem. Ukázal nové metody čištění, peníze odmítl

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si v pondělí nechal představit moderní metody odstraňování graffiti, předvedl mu je i Miloslav Černý, který bez souhlasu očistil pilíř Karlova mostu. Nápis na Karlově mostě, který v polovině července nasprejovali dva němečtí turisté, měli z národní kulturní památky opatrně odstraňovat po dva týdny restaurátoři. Černý bez povolení smyl nápis párou během dvou hodin, podle rozborů při tom zdivo nepoškodil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Černý se zúčastnil prezentace nových technik čištění graffiti.

Miloslav Černý se zúčastnil prezentace nových technik čištění graffiti. | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

Hřib Černému již dříve nabídl odměnu za odstranění nápisu. V pondělí primátor řekl, že Černý peníze za čištění odmítl. Hřib hned v úvodu setkání prohlásil, že nebyl spokojen s postupem úřadu při odstraňování sprejerského nápisu z Karlova mostu.

Hřib chce muži zaplatit za odstranění graffiti z Karlova mostu. O postupu památkářů má pochyby

Číst článek

Zkritizoval délku schvalovacího procesu i dobu, po kterou měli restaurátoři nápis z pilíře mostu odstraňovat. Příště by podle primátora měli jeho náměstek Adam Scheinherr, pod kterého spadá Technická správa komunikací jako zadavatel čisticích prací, a radní pro kulturu Hana Třeštíková (oba Praha Sobě) zařídit lepší zvládnutí takového procesu.

Černý v pondělí ukázal čištění pomocí horké vody a páry, kterou použil i na čištění Karlova mostu. Dál představil čištění párou a vysavačem, která podle něj nezanechává stopy po stékání, nebo čištění s pomocí rozdrcených ořechových slupek.

Firma Narran zase ukázala, jak lze sprejerský nápis odstranit laserem. Podle ředitele firmy Pavla Dvořáčka mají zkušenost s čištěním pískovce, a proto magistrátu nabízeli pomoc i s odstraněním nápisu z Karlova mostu.

Bez poškození

Černý odstranil bez souhlasu nápis na pilíři Karlova mostu v neděli 28. července brzy ráno. Po odstranění graffiti vysokotlakou vapkou, kterou použil, zůstaly na kamenech zbytky barvy.

Nejsem celebrita. Spáchal jsem dvojnásobnou vraždu, řekl muž, který vyčistil graffiti z Karlova mostu

Číst článek

Laboratorní zkoumání ale ukázalo, že zdivo památky nebylo nepovoleným způsobem čištění poškozeno.

Restaurátor Jan Mjartan, který s Technickou správou komunikací uzavřel smlouvu na očištění Karlova mostu, práci dokončí. Mjartan má na dočištění čas podle platné smlouvy do 15. srpna, potvrdila mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

Černý, který se přihlásil kvůli nepovolenému očištění mostu, o víkendu zveřejnil, že v roce 2000 dostal dvacetiletý trest za vraždu své manželky, se kterou se rozváděl, a jejího nového přítele. Vrchní soud mu trest snížil na 17 let. Ve vězení si odpykal necelých 12 let. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme