Konec kauzy posprejování Karlova mostu. Ústavní soud odmítl stížnost odsouzeného Němce

Ústavní soud odmítl stížnost Němce Benjamina Wittiga, jenž podle pravomocného rozsudku v létě 2019 s bratrem posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu v Praze. Česká justice mu uložila rok vězení s podmínečným odkladem na tři roky, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Ústavní soudci nenašli důvod k zásahu, usnesení zpřístupnili ve své databázi.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti na pilíři Karlova mostu

Graffiti na pilíři Karlova mostu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Žádný extrémní rozpor mezi závěry soudů (opřenými o výpovědi dvou nezávislých přímých svědků) a obsahem provedených důkazů shledán nebyl,“ stojí v usnesení.

Wittig uplatnil řadu námitek, stěžoval si například na medializaci případu, která prý mohla ovlivnit rozhodování justice. „To sice stěžovatel namítá, avšak jde o ryze spekulativní, nepodložené tvrzení. V žádných dílčích úkonech soudu nelze v tomto směru shledat žádné pochybení,“ reagovali ústavní soudci.

Za posprejování Karlova mostu podmínka, potvrdil soud. Německý turista musí zaplatit i 100 tisíc

Číst článek

Před časem Wittig neuspěl ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu, ve kterém kritizoval například skutečnost, že se veřejné zasedání odvolacího soudu konalo formou videokonference, bez jeho fyzické účasti na místě. Nejvyšší soud ale označil videokonferenci za rozumné řešení v době, kdy pandemie covidu-19 komplikovala cestování mezi státy.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun.

V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil muž, který uvedl, že použil vysokotlaký proud páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Druhý ze sprejerů se k činu od počátku přiznával a trest přijal. U soudu uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Wittig naopak obvinění odmítal, tvrdil, že jen přihlížel. Soudy konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba muži, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme