Kárná komora zprostila obvinění členy kolegia NKÚ

Kárná komora Nejvyššího kontrolního úřadu zamítla kárné žaloby proti 12ti členům Kolegia NKÚ. Tím všechny zprostila obvinění. Řízení navrhl prezident NKÚ František Dohnal poté, co kolegium upozornilo na nesrovnalosti v hospodaření jeho úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Komora, ve které je i sám František Dohnal dospěla k závěru, že členové kolegia sice porušili zákon o NKÚ, jejich jednání ale nebylo závažné.

"Kárně odpovědní nejednali v souladu se zákonem a jimi navrhované usnesení bylo mimo rovinu práva. Kárná komora ale nepovažovala jejich provinění za natolik závažné, aby se dalo posoudit jako kárné provinění," oznámila mluvčí NKÚ Radka Burgetová.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal se vůči dnešnímu verdiktu kárné komory odvolávat nebude. Po verdiktu zároveň řekl, že kauza o údajně špatném hospodaření NKÚ byla vyvolána úmyslně:

"Co se týká mé rezignace, já mám pocit, že celá záležitost je kvůli tomu vyvolána, aby ve vedení Nejvyššího kontrolního úřadu stanul někdo, kdo bude lépe vyhovovat jakýmsi zadáním."

Členové kolegia nedávno poukázali na skutečnost, že Dohnal používá tři luxusní služební auta. Měl si také nechat platit nájem dvou bytů v centru Prahy, přestože měl nárok pouze na jeden.

Hospodařením NKÚ se na podnět kolegia zabývá i kontrolní výbor Poslanecké sněmovny. Poslanci už zjistili, že úřad upravoval zakázky tak, aby jejich hodnota klesla pod dva miliony korun. Tím podle nich porušoval zákon o veřejných zakázkách.

Dohnal ale všechna obvinění odmítl. Kromě kárného řízení s kolegiem NKÚ podal také trestní oznámení na pět poslanců.

K tématu si můžete také přečíst:
Kárná komora rozhodne o lidech z NKÚ, kteří upozornili na chyby v hospodaření
Jednání kárné komory NKÚ skončilo bez výsledkuu
Šéf NKÚ František Dohnal pro Radiožurnál: Hodlám se bránit právní cestou
Sněmovna dala souhlas ke kontrole hospodaření NKÚ
Šéfovi NKÚ Dohnalovi hrozí kárné řízení

Igor Maňour, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme