Kárné řízení v kauze manželů Stodolových

Případ vraždících manželů Stodolových bude mít další dohru. Kvůli aféře neodhalených vražd připsaných později právě Stodolovým dnes čeká kárné řízení kutnohorskou státní zástupkyni Helenu Jelínkovou. Ta dohlížela na práci kutnohorských policistů, kteří se ale při vyšetřování prvních vražd nechali svést na falešné stopy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obžalovaní před soudem

obžalovaní před soudem | Foto: Marek Janáč

Aféra neodhalených vražd připsaných později manželům Stodolovým dostane dnes před kárný senát kutnohorskou státní zástupkyni Helenu Jelínkovou. Její případ bude řešit pražský vrchní soud. Podnět ke kárnému řízení dala nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Jelínková teď bude muset vysvětlit, proč policisté pod jejím dohledem nezjistili, že jde o vraždy.

Helena Jelínková neodhalila chyby, které při vyšetřování prvních vražd udělali kutnohorští kriminalisté. Právě ona přitom měla na jejich práci dohlížet. Čtyři vraždy, které mají Stodolovi na svědomí, tak policie uzavřela jako sebevraždu, odchod z domova nebo náhlé úmrtí. Špatnou prací policistů se už zabývala inspekce ministra vnitra. Státnímu zástupci navrhla nedávno, aby obvinil čtyři bývalé vedoucí pracovníky policejního ředitelství v Kutné Hoře z nedbalostního maření úkolů veřejného činitele.

Vraždící pár dostal doživotní trest

Krajský soud v Hradci Králové nedávno sériovým vrahům, manželům Stodolovým vyměřil doživotní trest. Sedmatřicetiletý Jaroslav a jeho o čtyři roky mladší manželka Dana tak dostali za sérii osmi vražd a dalších trestných činů nejvyšší možný trest podle českého práva. V případě vzorného chování ve vězení,ale smí po uplynutí 20 let žádat o předčasné propuštění.

Stodola i Stodolová se proti rozsudku odvolali. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Podle obžaloby se manželé dopustili celkem 21 trestných činů, při kterých získali 400 000 korun.

Soud dospěl k závěru, že vina obou manželů na vraždách a loupežích byla prokázána. Soudce je rovněž přesvědčen, že při vraždění oba manželé úzce spolupracovali. Nepřijal tedy tvrzení Dany Stodolové, že se na usmrcování obětí nijak nepodílela.

Protože při loupežných přepadeních používali dušení a škrcení lidí, kteří se v podstatě kvůli svému stáří neměli šanci bránit, bylo jejich jednání označeno za vysoce společensky nebezpečné. K tomu přispívá i fakt, že vražděním likvidovali svědky své trestné činnosti.

Milan Kopp, Marika Táborská, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme